archiveLDK

Lajme

LDK dorëzon kallëzim penal për punësimet e militantëve të VV-së në KEK

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka dorëzuar kallëzim penal në lidhje me punësimet e fundit në Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK). Kallëzimi penal është dorëzuar ndaj kryesuesve dhe anëtarëve të komisionit të këtij konkursi publik dhe ndaj menaxhmentit të KEK-ut. Anëtari i kryesisë, nëjherit edhe kryesues i departamentit për çështje...
Lajme

LDK dhe PDK arrijnë marrëveshje për koalicion

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës do të nënshkruajnë sot koalicion për të qeverisur bashkë në Komunën e Vitisë, për këtë mandat, raporton Gazeta Sinjali. Lajmin për Gazetën Sinjali e ka konfirmuar kryetari i degës së PDK-së në këtë komunë, Bekim Azizi. “Po, sot besoj që nënshkruhet...
Lajme

Zhvillime të papritura: “LDK-PDK-VV lidhin koalicion”?

Ilir Ferati sot e ka pranuar edhe zyrtarisht detyrën e kryetarit të Istogut. Megjithatë, LDK nuk e ka siguruar shumicën e nevojshme në asamblenë komunale. Ferati në një prononcim për IndeksOnline ka bërë të ditur se janë duke zhvilluar bisedime me Partinë Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjen Vetëvendosje për të...
Lajme

E papritur: LDK-VV koalicion në Prishtinë?

Përparim Rama i bën ofertë Vetëvendosjes për koalicion në Prishtinë! Sot në Kuvendin Komunal të Prishtinës po mbahet seanca inauguruese e kryetarit të ri, Përparim Ramës dhe asamblesë së kryeqytetit. Pas inaugurimit, Rama do të vazhdojë negociatat për krijimin e koalicionit në Prishtinë. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se...
Lajme

PDK kërkoi zgjedhje të reja, LDK befason me qëndrimin e saj

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka komentuar deklaratat e Abelard Tahirit nga PDK, se vendi duhet të shkojë në zgjedhje. Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka kërkuar që ngërçi parlamentar të zgjidhet përmes zgjedhjeve të reja në vend. Ai në një konferencë për media...
Lajme

Vjen reagimi i LDK-së pas vendimit të Supremes për zgjedhjet në Dragash

Lidhja Demokratike e Kosovës ka mirëpritur vendimin e Gjykatës Supreme për ripërsëritjen e votimit nga jashtë për komunën e Dragashit. Sipas LDK-së mërgata do ta rikonfirmojë mbështetjen për kandidatin e tyre, Bexhet Xheladini. “Mërgata do ta rikonfirmojë mbështetjen në raundin e ri ndaj Dr. Bexhet Xheladini. Lidhja Demokratike e Kosovës...
Lajme

Ja me kë do qeverisë Bedri Hamza në Mitrovicë

Bedri Hamza, do të betohet si kryetar i Mitrovicës më 1 dhjetor.Kështu bëri të ditur vetë Hamza. “Unë e kam nënshkruar ftesën për seancën konstituive e cila do të mbahet më 1 dhjetor”. Hamza tha se është në bisedime me partitë e tjera politike për të krijuar një koalicion të...
Lajme

Vendimi për Dragashin, LDK mer këtë vendim të papritur

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka dorëzuar në Gjykatën Supreme ankesën mbi vendimin e PZAP-së për Dragashin, ku u anuluan votat e diasporës. Këtë e ka bërë të ditur në një konferencë për media zëdhënësja politike, Sibel Halimin, e cila tha se LDK beson se sistemi zgjedhor në Kosovë do...
Lajme

Kjo parti paralajmëron zgjedhje të brendshme

Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan, ka paralajmëruar Kuvend të jashtëzakonshëm zgjedhor përbenda 90 ditëve. Nëpërmjet një komunikate lëshuar për medie thuhte se LDK-ja në Gjilan se të shtunën kanë mbajtur takim me strukturat e partisë, përfshirë Kryesinë, kryetarët e nëndegëve dhe struktura të tjera lidhur me këtë çështje,...
1 2 3 47
Page 1 of 47