archiveKolegji AAB

Lajme

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta: Po të mos e dija se jam në AAB dhe në Kosovë, do të kisha menduar se jam në ndonjë universitet në Norvegji apo Finlandë

Në prag të 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit Kombëtar, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Ilir Meta, ka vizituar sot Kolegjin AAB, ku u prit nga menaxhmenti, stafi akademik dhe studentët e AAB-së. Me këtë rast, në Teatrin AAB “Faruk Begolli”, presidenti shqiptar mbajti edhe një ligjëratë për studentët, me...
Lajme

Në Kolegjin AAB filloi viti akademik 2021/22

Me në një ceremoni solemne të organizuar për pritjen e studentëve të rinj, në Kolegjin AAB sot zyrtarisht filloi viti akademik 2021/22. Në pritjen e studentëve të rinj morën pjesë rektori i Kolegjit AAB, prof.dr.Bujar Demjaha me prorektorët dhe dekanët e fakulteteve që operojnë në kuadër të Kolegjit AAB. Me...
Lajme

Në Kolegjin AAB filloi manifestimi kulturor “Tetori i Besim Sahatçiut”

Në nderim të veprës dhe artit të regjisorit Besim Sahatçiu, në Kolegjin AAB filloi manifestimi kulturor i pagëzuar “Tetori i Besim Sahatçiut”. Në ditën e parë të aktiviteteve që do të zhvillohen në kuadër të këtij manifestimi, morën pjesë familjarë të Besim Sahatçiut, personalitete të njohura të artit e të...
précis

Kolegji AAB mbajti akademi në 85 vjetorin e lindjes së akademikut Rexhep Qosja

Kolegji AAB në bashkënpunim me Institutin Albanologjik të Prishtinës, organizuan një akademi me rastin e 85 vjetorit të lindjes së akademik Rexhep Qosjes. Në këtë ceremoni ku morën pjesë figura të rëndësishme të institucioneve të Kosovës, intelektualë, studiues, profesorë, studentë e mysafirë të shumtë nga të gjitha trojet shqiptare, akademik...
Lajme

Studentët e Kolegjit AAB me projekt për rikonceptualizimin e magjistrales “Joseph “Beau” Biden III”

Një grup studentësh dhe të diplomuarish në Fakultetin e Arkiteturës të Kolegjit AAB, në bashkëpunim me prof.Bujar Demjaha, profesor i arkitekturës në Kolegjin AAB, në shenjë mirënjohjeje për kontributin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për vendin tonë, kanë nisur një projekt ideor për të rikonceptualizuar rrugën nacionale Ferizaj-Viti-Gjilan “Joseph...
Lajme

Prishtina International Theater Festival mbyll edicionin e katërt, çmimi kryesor i festivalit shkon në Kroaci

Në një ceremoni solemne të organizuar në Kolegjin AAB, për ndarjen e çmimeve për fituesit, u mbyll edicionin i katërt i Prishtina International Theater Festival 2020 (PITF 2020) Prishtinë, 24 dhjetor 2020 - Ndonëse në kushte të jashtëzakonshme, për shkak të pandemisë Covid-19, Prishtina International Theater Festival, mbrëmë ka mbyllur...
1 2 3 8
Page 1 of 8