archiveKFOR

Lajme

Ja si reagoi UÇK’ja kur hyri NATO në Kosovë

Nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së, më 12 qershor të vitit 1999, ishin të përgatitur për pritjen e NATO-s. Madje, dy javë para se trupat të zbarkonin nga pikat kufitare ishin vënë kontaktet me ta. Disa detaje të pathëna deri tani i ka zbuluar ish-komandanti i UÇK-së Agim Çeku. https://youtu.be/XSAJ40Q5yYU...
Lajme

20 vite nga hyrja e NATO’s në Kosovë

Sot bëhen 20 vjet që kur trupat e NATO-s u futën në Kosovë për t’i dhënë fund masakrave dhe shovinizmit serb mbi qytetarët e pafajshëm të Kosovës. Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë, i parapriu një lufte të ashpër mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave serbe (ushtrisë, policisë dhe paramilitarëve)...
Lajme

KFOR shënon 20-vjetorin e hyrjes së NATO’s në Kosovë

Me një ceremoni solemne, KFOR-i sot ka shënuar 20-vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, ose Ditën e Çlirimit të Kosovës, me pjesëmarrës ndërkombëtarë dhe të udhëheqësve të institucioneve vendore, raporton Anadolu Agency (AA). Organizatori i kësaj ceremonie, komandanti i KFOR-it në Kosovë, Lorenzo D’Adario, kujtoi se nën...
Lajme

Policia e Kosovës mund të shkojë në veri pa lejen e KFOR’it

Zëdhënësi i KFOR-it kolonel Vincenzo Grasso, deklaroi se KFOR-i nuk ishte i informuar për operacionin e fundit të Policisë së Kosovës në Kosovë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. "Ky ishte një operacion policor, dhe në asnjë vend, policia nuk e informon publikun për operacionet e policisë, kështu që ne...
Lajme

KFOR’i drejt veriut, ky është paralajmërimi i tyre i fundit

Ditëve në vijim nga KFOR do të bëhen të tjera trajnime dhe stërvitje të planifikuara në mbarë Kosovën. Kështu ka bërë të ditur vet KFOR përmes një videoje të ndarë në facebook, ndërsa thotë se ushtrimet do të bëhen veçanërisht në perëndim dhe në Veri të Kosovës. “Ne jemi këtu...
Lajme

Njihuni me ushtarët e Shqipërisë që veprojnë në Kosovë

Shqipëria ka shënuar 10 vjetorin e anëtarësimit në NATO të premtën. Shteti shqiptar rënditet në mesin e 28 vendeve që kontribuojnë me trupa në KFOR. Përmes një video të postuar nga ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhakaj shprehu mirënjohje gjithë burrave dhe grave që kanë shërbyer në KFOR, për një mjedis...
Lajme

Komandanti i KFOR-it flet për gjendjen e sigurisë në Kosovë

Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Lorenzo D’Addario, ka thënë se situata e sigurisë në vend është e mirë. “Nuk shoh intencë për degjenerim. Shqetësim janë deklaratat provokuese sepse ato krijojnë një mjedis ku nëse ndodhë një incident mund të përkeqësohet. Retorika dhe deklaratat e forta nuk ndihmojnë”, ka thënë D’Addario....
Lajme

Trajnime të njëpasnjëshme, për çfarëa po përgaditet KFOR’i?

Përmes një njoftimi, KFOR-i ka bërë të ditur se janë duke vazhduar trajnimet për të parandaluar çfarëdo kërcënimi në territorin e Kosovës. Ushtrimet janë duke u zhvilluar në Dragash, ndërkaq në njoftim thuhet se janë përfshirë edhe Grupi Shumëkombësh i Betejës Perëndimore dhe asetet e helikopterit kroat. Këto trajnime po...
1 2 3
Page 1 of 3