archiveJoe Biden

Lajme

Biden befason botën me vizitën në Ukrainë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, arriti për një vizitë të paparalajmëruar në Kiev. Është ky udhëtimi i tij i parë në Ukrainë, prej se Rusia ka nisur pushtimin e këtij vendi, gati një vit më parë. Fotografitë e shpërndara në mediat sociale shfaqën presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky,...
Lajme

Biden merr dozën e pestë të vaksinës anti-Covid

Në fushatën e vaksinimit kundër Covid, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, do të marrë një dozë të re të vaksinës, të pestën, sipas mediave të huaja. Ky është një version i përditësuar i vaksinës kundër varianteve të reja të virusit. Lajmi u bë i ditur nga Shtëpia e...
Lajme

Presidentja Osmani takon presidentin Biden në SHBA

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar sot me presidentin amerikan Joe Biden, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Veç saj, presidentja Osmani dhe presidenti Biden ishin të shoqëruar edhe nga Zotëria i Parë i Kosovës, Prindon Sadriu, si dhe nga Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
Lajme

Kërcënimet bërthamore të Putinit, Biden i adresohet globit: Karta e OKB’së është sulmuar, territoret nuk merren me forcë

Presidenti i SHBA’së, Joe Biden, në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB’së, e cila po zhvillohet në New York, ka folur për luftën e paprovokuar të Rusisë në Ukrainë. Ai u është kundërpërgjigjur edhe kërcënimeve bërthamore të Putinit dhe njoftimit të tij se kishte nënshkruar një urdhër...
Lajme

Biden: Kancerit do t’i japim fund

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se beson në shërimin e kancerit. “Unë besoj se ne mund t’i japim fund kancerit siç e njohim dhe madje t’i shërojmë kancerit një herë e përgjithmonë”, ka shkruar Biden në Facebook. Djali i presidentit amerikan kishte vdekur si...
Lajme

“Pa përfshirjen e Joe Biden s’mund të ketë marrëveshje të madhe Kosovë-Serbi”

Bashkimi Evropian ka disa vite që është duke ndërmjetësuar dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë në përpjekje e sipër për të gjetur një marrëveshje finale, gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të obligueshme. Përgjatë këtyre vitesh negociata, janë arritur disa marrëveshje, megjithatë zbatimi në vazhdimësi ka qenë problematikë. Në Kosovë në vazhdimësi...
Lajme

Shtëpia e Bardhë del me përgjigje ndaj kërkesës së Grenell-it për emisarin special për dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti Joe Biden nuk pritet të emërojë të dërguar special për dialogun Kosovë-Serbi, siç kërkoi ish-zyrtari i Shtëpisë së Bardhë, republikani Richard Grenell. Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha të hënën për gazetën The Pavlovic Today se Presidenti Biden ka “dy ambasadorë të konfirmuar në rajon, të cilët po punojnë aktivisht...
1 2 3 17
Page 1 of 17