archiveDonald Trump

Lajme

Presidenti Thaçi takohet me këshilltarin e Presidentit Donald Trump

Presidenti Thaçi në margjina të Forumit Botëror Ekonomik në Davos është takuar edhe Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Presidentit Trump, Robert O’Brian. Një takim më këshilltarin e Presidentit Trump sot është raportuar se e ka zhvilluar edhe Presidenti i Serbisë. Këshilltari i Trumpit, Robert O’Brian, mbrëmë ishte edhe pjesë e...
Lajme

Donald Trump i çon selam Iranit

Presidenti i ShBA-së, Donald Trump i ka dërguar porosi Iranit duke i thënë “mos i vrisni protestuesit tuaj”. Trump ka thënë se bota po shikoj vrasjen e mijëra njerëzve dhe burgosjen e tyre. Shkrimi i plotë: Për udhëheqësit e Iranit – Mos i vritni protestuesit tuaj. Mijëra janë vrarë ose...
Donald Trump
Lajme

Trump: Nuk na duhet nafta e Lindjes së Mesme

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump i është adresuar kombit pas sulmeve që Irani kreu dje ndaj bazave ushatarake amerikane. Trump foli edhe për teoritë se angazhimi i SHBA-vë në Lindjen e Mesme nuk ka të bëjë aspak me naftën. “Nuk na duhet nafta e Lindjes së...
Lajme

Liderët evropianë lusin Trumpin që të mos sulmojë Iranin

Liderët evropianë i janë lutur në publik dhe privatisht administratës së z.Trump që të mos reagojë pas sulmeve të mbrëmshme të Iranit ndaj trupave amerikane në dy baza ajrore në Irak. Vendimi i Trumpit për të anuluar një deklaratë të planifikuar për popullin amerikan gjatë mbrëmjes së kaluar u pa...
Lajme

Kushtetuta e SHBA’së: Si dhe kush e shpall luftën

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara do të votojë këtë javë mbi legjislacionin që synon parandalimin e një angazhimi të forcave amerikane me ato të Iranit derisa Kongresi të japë miratimin. Votimi pason vrasjen e gjeneralit iranian Qassem Soleimani me urdhër të Presidenti Donald Trump javën e kaluar, duke...
Lajme

Trump nuk deklarohet pas sulmeve nga Irani

Presidenti amerikan Donald Trump ka vendosur të mos deklarohet publikisht pas sulmeve që Irani bëri në bazat e Amerikës në Irak. Siç raporton CNN, zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë kanë konfirmuar se Trumpi nuk do të flasë pas këtyre sulmeve, ndërsa tashmë është bërë e ditur se zyrtarët e lartë...
Lajme

Informohet Trump për sulmin e Iranit, thirret mbledhje emergjente

Presidenti Trump u informua për raportet e sulmeve me raketa në një bazë ajrore, ku trupat amerikane janë vendosur në Irak. “Ne jemi të vetëdijshëm për raportet e sulmeve në objektet amerikane në Irak. Presidenti është informuar dhe po monitoron nga afër situatën dhe po këshillohet me ekipin e tij...
Lajme

Trump mesazh për Iranin: Ne jemi më të mëdhenjtë

Presidenti amerikan, Donald Trump, përmes një postimi në “Twitter”, ka dhënë një mesazh për shtetin iranian. Tump u shpreh se Amerika ka shpenzuar 2 trilion dollarë në paisjet ushtarake dhe ka paisjet e saj më të mira në botë, transmeton IndeksOnline. Postimi i Trump: Shtetet e Bashkuara vetëm shpenzuan dy...
Lajme

Deklarohet Trump: Irani kurrë nuk e ka fituar luftën

Presidenti amerikan Donald Trump ka reaguar pas sulmit ajror të ushtrisë amerikane të kryer në aeroportin ndërkombëtar të Bagdadit, ku mbeti i vrarë gjenerali iranian Qassem Soleimani. Në një postim në Twitter, Trump ka shkruar se “Irani kurrë nuk e ka fituar luftën, por nuk i ka humbur negociatat”, transmeton...
Lajme

Dhoma e Përfaqësuesve voton shkarkimin e Trumpit

Pas një debati 8 orësh me shumë përplasje, Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan ka votuar të dy nenet që kërkojnë shkarkimin e Presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Neni 1 që e akuzon Trumpin për “abuzim me pushtetin” ka marrë 230 vota të demokratëve, kurse kundër kanë qenë 197 republikanë,...
1 2 3 7
Page 1 of 7