archiveDonald Trump

Lajme

Djali i Donald Trump: Kosova nderoi Presidentin amerikan me medaljen e Urdhrit të Lirisë për shkak të përpjekjeve të arritjes së paqes

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka ndarë urdhrin më të lartë shtetëror “Urdhrin e Lirisë” për presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, shkruan Gazeta Metro. Thaçi këtë e ka bërë në shenjë mirënjohjeje për kontributin e tij për lirinë e Kosovës, forcimin e paqes dhe...
Lajme

Thaçi nderon presidentin Trump me urdhrin më të lartë shtetëror

Presidenti Hashim Thaçi ka ndarë urdhrin më të lartë shtetëror – Urdhrin e Lirisë – për presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, në shenjë mirënjohjeje për kontributin e tij për lirinë e Kosovës, forcimin e paqes dhe stabilitetit në rajon. Presidenca njofton se presidenti Thaçi poashtu ka...
Lajme

Sipas sondazheve të fundit në SHBA – Biden po humb terren, Trump po rikthehet në garën presidenciale

Zgjedhjet presidenciale amerikane do të mbahen pas 47 ditëve gjersa kandidatët janë në vlugun e madh të kampanjës. Donald Trump, kandidati republikan synon një mandate të dytë në Shtëpinë e Bardhë gjersa republikani, Joe Biden, ka qenë zëvendëspresident nën presidencën e Barack Obamës, raporton CNN. Tashmë edhe kompani të ndryshme,...
Lajme

Trump jep lajmin e madh: Ja kur do ta kemi gati vaksinën ndaj Covid-19

Presidenti amerikan Donald Trump në një intervistë në “Fox & Friends” të martën pretendoi se një vaksinë për coronavirusin mund të aprovohet “brenda disa javësh”. “Unë nuk jam duke e bërë këtë për arsye politike, unë e dua vaksinën shpejt”, tha Trump për nxitjen për një vaksinë, të quajtur “Operacioni...
Lajme

“Kosovarët janë njerëz që luftuan fuqishëm”: Çfarë tha të premtën Trump për popullin e Kosovës?

Gjatë ditës së premte në SHBA është nënshkruar një marrëveshje ekonomike mes Kosovës e Serbisë. Ndërmjetësues ka qenë vet presidenti Donald Trump, i cili fillimisht mbajti takime të ndara me kryeministrin Avdullah Hoti e presidentin Aleksandar Vucic, shkruan Gazeta Metro. Trump zhvilloi një takim të ndarë me kryeministrin Avdullah Hoti,...
Lajme

Çka tha Donald Trump për vizitën e tij në Kosovë?

Shefi i shtetit më të fuqishëm në botë mezi pret ta vizitojë Kosovën. Madje, Donald Trump tha se ai mund ta vizitojë Kosovën së shpejti. Një deklaratë të tillë ai e bëri pak para nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike me Kosovën dhe Serbinë në Zyrën Ovale në Shtëpinë e Bardhë. “Unë...
Lajme

Këto janë fjalët e presidentit Trump për marrëveshjen Kosovë – Serbi

Presidenti amerikan, Donald Trump, e ka cilësuar marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë si pakt historik dhe që do të sjellë zhvillim ekonomik për të dy vendet. “Është vërtetë historike”, tha Trump, teksa qëndronte përkrah dy udhëheqësve ballkanas te Zyra Ovale. “Një ditë fantastike në një pjesë të mrekullueshme të botës....
Lajme

Trump kërkon shkarkimin e prezantuesit që përdori shprehjen “terroristë” për myslimanët

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, kritikoi dhe kërkoi shkarkimin nga puna të prezantuesit të kanalit televiziv MSNBC, Joy Reid për përdorimin e shprehjes “terroristë myslimanë” në një transmetim. Reid tha në një transmetim televiziv dje se Trump dhe mbështetësit e tij janë radikalizuar, duke thënë se kjo është sikurse “terrorizimi”...
1 2 3
Page 1 of 3