archiveAdem Demaçi

précis

ADEM DEMAÇI

Poezi nga Bedri Halimi ADEM DEMAÇI Zëri yt më tërheq nga toka Që të jem Ti Duke pritur të mësoj fshehtësinë E ëndrrës së gurit Adem Demaçi Me emrin tënd mësova gurin Të mos rrokulliset rrënja e tij Ta shoh dritën e këngës së ngrysur Dritarja e hapur Ma krijon...
Lajme

Paçarizi: Rugova dhe Demaçi u njëjtësuan me simbolikat globale

Gazetari i njohur Rrahman Paçarizi ka folur për rivalitetin, bashkëpunimin dhe meritat mes ish-presidentit Ibrahim Rugova dhe ish-veprimtarit Adem Demaçi. Paçarizi në Rubikon foli edhe për dallimin mes këtyre dy personaliteteve që i quajti si më të rëndësishmet që ka pasur vendi, njofton Klan Kosova. “Kishte një kohë kur këto...
Lajme

“Adem Demaçi ishte babai i pavarësisë së Kosovës”

Me rastin e shënimit të 11 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka bërë homazhe tek varri i Adem Demaçit, raporton Gazeta Blic. Thaçi në një prononcim për medie, Demaçin e quajti baba të pavarësisë së Kosovës i cili, siç u shpreh ai, gjithë jetën e...
Lajme

LDK nuk e pranon emrin e Adem Demaçit për një rrugë

Dega e PDK-së në Fushë Kosovë më 11 shtator të këtij viti ka marrë vendim që t’i propozojë Komunës për ndërrimin e emërtimit të rrugës “Dardania”, në emrin e atdhetarit të çështjes Kombëtare Adem Demaçi. Mirëpo, kjo parti përmes një kumtese për media ka bërë të ditur se ky propozim...