Ky ishte sundimtari më i pasur në historinë e botës – ekspertët “ringjallën” gjyshin e Tutankhamun

Falë teknologjisë së re, revolucionare, shkencëtarët kanë rindërtuar për herë të parë fytyrën e sundimtarit të lashtë egjiptian Amenhotep III, meqë ra fjala, gjyshit të faraonit Tutankhamun.

“Kjo është dhurata jonë për të gjithë njerëzimin që vlerëson historinë”, tha dizajneri grafik, Cicero Moraes nga Brazili.

Kjo ndërmarrje shënon një përparim të madh në përfaqësimin historik të Amenhotep III, një nga faraonët më të mëdhenj në histori. Asgjë si ajo nuk është bërë në 3400 vitet e fundit.

Ai u kujtua për epokën e paqes dhe prosperitetit gjatë mbretërimit të tij nga 1390 deri në 1352 para Krishtit. n. e, dhe njihet si një nga njerëzit më të pasur që ka jetuar ndonjëherë, raporton nypost

Është interesante se disa statuja që përfaqësojnë imazhin e tij janë ruajtur, por fytyra nuk është rindërtuar kurrë. Deri sot…

Për të “ringjallur” sundimtarin legjendar, Moraes fillimisht rindërtoi kafkën duke përdorur të dhëna dhe imazhe të mumjes së ruajtur. Më pas ai përdori të dhëna nga donatorë të gjallë për të përafruar përmasat dhe pozicionin e hundës, veshëve, syve dhe buzëve.

Bazuar në njohuritë historike, Amenhotep III kishte një pamje të fortë, kjo është arsyeja pse ne përdorëm të dhëna nga individë me një indeks të lartë të masës trupore”, përshkroi braziliani, i cili “veshi” pamjen digjitale dhe e zbukuroi atë me bizhuteri.
Moraes shton se ky është “përafrimi më i plotë i fytyrës së faraonëve egjiptianë” që ekziston.

Është interesante se arkeologët pohojnë se Amenhotep III dukej më pak magjepsës sesa përshkruhet në statujat shpesh të idealizuara.

“Kërkimet e kryera në vitet 1970 e përshkruajnë atë si një burrë obez dhe të sëmurë, i cili ishte pothuajse tullac dhe vuante nga probleme dentare”, tha Dr. Michael Habit, arkeolog nga Universiteti Flinders i Australisë.

Ai shton se ishte rreth 156 centimetra i gjatë, gjë që e bën atë një nga sundimtarët më të shkurtër të Egjiptit të lashtë.

“Megjithatë, kjo nuk reflektohet në art, ku ai njihet për statujat e tij gjigante”, përfundon Dr. Habit.

Këto janë struktura të vendosura, ndër të tjera, në tempullin e madh në Soleb (rajoni antik i Nubisë) dhe tempullin në Thebë.

Pasuria e faraonit ishte e pashembullt, siç dëshmohet nga korrespondenca me diplomatët dhe shkëlqimi në paraqitjen e karakterit të tij.

Kur Amenhotep III vdiq, perandoria ishte në kulmin e fuqisë së saj dhe ai u kujtua nga pasardhësit si “faraoni i artë”. /Telegrafi/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights