​”Serbia planifikon sulm tjetër në Kosovë”, Kamberi: Ndërkombëtarët të veprojnë para se të jetë tepër vonë

Aktivistja e shoqërisë civile, Kaltrina Kamberi ka kritikuar bashkësinë ndërkombëtare për mungesë reagimi ndaj Serbisë pas publikimit të një videoje ku shihen serbë që po trajnohen në Serbi, me flamuj që kundërshtojnë NATO-n dhe që pretendojnë se Kosova i përket Serbisë, raporton KosovaPress.

Kamberi nënvizon se mosreagimi i aletaëve përball një kërcënimi të tillë, është i papërgjegjshëm dhe ironik.

“Një video e shpërndarë në mediat sociale përshkruan individë që po trajnohen në Serbi, duke shfaqur flamuj që kundërshtojnë NATO-n dhe pohojnë se Kosova i përket Serbisë. Këto grupe ekstremiste të Banjskës shihen si një rrezik potencial për kombin tonë. Pamjet shfaqin grupe të reja që udhëzohen në Serbi për të nisur sulmet në katër komunat veriore të Kosovës. Në video shfaqen edhe flamujt e NATO-s, të cilët përfaqësojnë rezistencën ndaj veprimeve të aleancës së Atlantikut të Veriut, së bashku me një slogan se ‘Kosova është pjesë e Serbisë’. Mungesa e përgjigjes nga ‘aleatët tanë ndërkombëtarë’ në lidhje me këtë çështje kritike, e cila mund të përshkallëzojë tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është edhe e papërgjegjshme dhe ironike. Është hipokrite të angazhohen në diskutime me Serbinë dhe @Avucic, ndërsa objektivi i tyre primar është rimarrja e territoreve shqiptare, veçanërisht e Kosovës. Serbia jo vetëm që ka dështuar të respektojë marrëveshjet gjatë negociatave, por gjithashtu po planifikon një sulm ndaj Kosovës”, shkruan ajo në X.

Kamberi apelon bashkësinë ndërkombëtare që të marrë masa të menjëhershme ndaj Serbisë, siç thotë ajo, para se të jetë vonë.

“Komuniteti global duhet të ndërmarrë veprime menjëherë para se të jetë tepër vonë. Është e padrejtë që lutja e Qeverisë së Kosovës në lidhje me këto imazhe po shpërfillet, pasi ka gjasa që nëse situata do të ndryshonte, me një kërcënim nga Kosova ndaj Serbisë, Peter Stano dhe zyrtarë të tjerë të BE-së do të përgjigjeshin me shpejtësi me sanksione kundër Kosovës”, përfundon ajo.

Kujtojmë se para dy ditësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka bërë të ditur se një grup prej qindra personash po trajnohen dhe po përgatiten në Serbi për një sulm tjetër në Kosovë.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights