Xi Jinping tha se Kina do të dërgojë panda në SHBA si “të dërguar të miqësisë”

Presidenti kinez Xi Jinping sinjalizoi se Kina do të dërgojë panda të reja në Shtetet e Bashkuara, duke i quajtur ata “të dërguar të miqësisë midis popujve kinezë dhe amerikanë”.

“Ne jemi të gatshëm të vazhdojmë bashkëpunimin tonë me Shtetet e Bashkuara për ruajtjen e pandave dhe të bëjmë çmos për të përmbushur dëshirat e kalifornianëve në mënyrë që të thellojmë lidhjet miqësore midis dy popujve tanë”, citohet të ketë thënë Xi të mërkurën gjatë një fjalimi darke me liderët e biznesit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Gjesti erdhi në fund të një dite në të cilën Xi dhe presidenti Joe Biden mbajtën takimin e tyre të parë ballë për ballë në një vit dhe u zotuan të përpiqen të ulin tensionet.

Xi nuk ndau detaje shtesë se kur dhe ku mund të sigurohen pandat, por duket se sugjeroi se çifti i ardhshëm i pandave ka shumë të ngjarë të arrijnë në Kaliforni, ndoshta në San Diego. /Telegrafi/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights