archiveMars 2021

Lajme

Ky është kosovari që u arrestua sot për krime lufte në Izbicë

Gjatë ditës së sotme një person është arrestuar nga ana e organeve të hetuesisë kosovare për krime lufte kundër popullsisë civile në Kosovë saktësisht në fshatin Izbicë përgjatë viteve 1998/1999. IndeksOnline ju sjellë detaje ekskluzive për personin e arrestuar sot. Sipas burimeve të InksOnline bëhet fjalë për personin Muhamet Alidemaj...
Lajme

Kosova humb, por nuk turpërohet në Spanjë

Spanja ka shënuar fitore ndaj Kosovës me rezultat 3:1 në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për Kampionatin Botëror Katar 2022. “Dardanët” ndonëse u mposhtën, treguan një paraqitje dinjitoze ndaj një superfuqie siç është Spanja. Goli i parë erdhi në minutën e 34-të pasi Dani Olmo shënoi një gol të bukur, shkruan...
Lajme

Mashtruan gjermanët nga Kosova përmes “Call Center”, tetë të arrestuar, sekuestrohen rreth 150 mijë euro

Prokuroria Speciale në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe në bashkëpunim të ngushtë me hetuesit policor dhe Prokurorët e Prokurorisë së Përgjithshme në Bamberg – Gjermani, kanë përmbyllur me sukses operacionin që ka të bëjë me grupe kriminale të përfshira në veprën penale...
Lajme

14 të vdekur dhe 923 raste të reja me koronavirus në Kosovë

771 TË SHËRUAR DHE 923 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.470 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve...
Biznes

Ekzekutohen mjetet financiare per keto kategori nga Qeveria e Kosoves

Ministria e Bujqësisë vazhdon me pagesën e dytë të subvencioneve për bujqitPrishtinë, 31 mars 2021 – Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ka rifilluar ekzekutimin e pagesës së dytë për të gjithë përfituesit e subvencioneve në kuadër të Programit të Pagesave Direkte për vitin 2020. Duke marrë parasysh vonesat...
Biznes

Njoftim me rëndësi nga Banka Qendrore e Kosovës

Banka Qendrore e Kosovës gjatë vitit 2020 ka pranuar 1,846 ankesa për të gjitha produktet e sistemit financiar. Kështu ka pohuar në një intervistë për Telegrafin, zëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Sokol Havolli. Sipas Havollit, 29 për qind e ankesave janë përmbyllur në favor të klientëve. “Gjatë viti të...
Lajme

Ky është plani i vaksinimit kundër Covid-19 në Kosovë

Institucionet kompetente shëndetësore në Kosovë në muajin shkurt kanë hartuar Planin shtetëror të vaksinimit kundër Covid-19, i cili është i ndarë në tri faza. Në fazën e parë do të vaksinohen punëtorët shëndetësorë, banorët e shtëpive të kujdesit për të moshuarit, grupmoshat 80+ dhe personat me sëmundje kronike. Sipas infografikës...
1 2 3 51
Page 1 of 51