archiveVolodymyr Zelensky

Lajme

Zelensky dyshon se Vladimir Putin ka vdekur

Gjatë fjalimit në Forumin Ekonomik Botërorë në Davos, Presidenti i Ukrainës Zelensky përsëriti thirrjen e tij për aleatët perëndimorë të Ukrainës që të dërgojnë më shumë armë në Kiev përpara se Rusia të nisë sulme të reja. Përveç kërkesës së tij gjatë fjalimit të tij ai vuri në dyshim edhe...
Lajme

​“Time” shpall Zelensky-n njeriun e vitit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është ”Personi i Vitit i revistës “Time” për vitin 2022. Zelensky iu dha i njëjti titull dy ditë më parë edhe nga “Financial Times”. “Zgjedhja e këtij viti ishte më e qarta në kujtesën e gjallë”, shpjeguan drejtuesit e “Time” në shpalljen e zgjedhjes që përfshin,...
Lajme

​Zelensky: Lufta duhet të përfundojë tani

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u tha liderëve botërorë në samitin e G20 në Bali se lufta pushtuese e Rusisë ndaj Ukrainës duhet të përfundojë tani. Ai u lut gjithashtu për një zgjatje të një marrëveshjeje të rëndësishme të eksportit të grurit që do të skadonte së shpejti. Zelensky përmes një...
Lajme

Zelensky: Bota nuk do ta lejojë Rusinë t’i përdorë armët bërthamore

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ftoi pasditen e sotme Perëndimit të mos ‘shantazhohet’ nga deklaratat e Vladimir Putinit. Më herët gjatë ditës, Putin konfirmoi se Rusia do ‘të mobilizojë pjesërisht’ rezervistët dhe bëri komente të papërshtatshme për armët bërthamore. Në përgjigjje ndaj këtyre deklarateve, Zelensky tha për të përditshmen gjermane...
Lajme

Volodymyr Zelensky jep një lajm të mirë për botën

Ukraina ka thënë se ka rimarrë më shumë se 1.000 kilometra katrorë të territorit në zonat jugore dhe lindore në javën e fundit. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë që më shumë se 30 vendbanime janë “çliruar” në rajonin e Harkivit. Ukraina ka nisur së fundi një kundërofensivë për të...
1 2 3 5
Page 1 of 5