E mërkurë, 27 Maj, 2020
Tech

Bill Gates: ‘Nëse vaksina kundër koronavirusit funksionon e paguaj unë’

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates ka siguruar që do të kontriubojë për të gjetur paratë e nevojshme, për vaksinën kundër Covid-19.Lajmin e ka bërë me dije vetë miliarderi dhe filantropi, që vite më parë kishte njoftuar për rrezikun e një pandemie globale dhe që tani e përshkruan atë si ‘makthin e tij më të madh’.

Themeluesi i Microsoft ka thënë se është në kontakt me të gjithë programet më inovative, duke përfshirë edhe atë me të cilin ai punon në Universitetin e Oxfordit, me pjesëmarrjen e një kompanie italiane.

’Nëse funksionon unë dhe të tjerë në një konsorcium do të sigurojmë një prodhim masiv të vaksinës’, siguroi ai i intervistuar nga Times.LEXO EDHE:
Hoti: Kemi nisur kontaktet për fondet e rimëkëmbjes ekonomike