archivezgjedhjet

Lajme

Shtyerja e zgjedhjeve, ky është lajmi i fundit

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani i ka ftuar për nesër në takim përfaqësuesit e partive parlamentare, ku do të diskutohet për rekomandimin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Partitë politike e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në këtë takim, mirëpo opozita po...
Lajme

A do të shtyhen zgjedhjet, vjen lajmi i fundit

Kandidati i AAK-së, për kryetar të komunës së Prishtinës, Daut Haradinaj, po kërkon që mos të shtyhen zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Sipas tij, propozimi i kryeparlamentarit Glauk Konjufcës, njëherësh edhe nënkryetar i Vetëvendosjes, për shtyrjen e ditës së zgjedhjeve është i pa kuptimtë dhe ky deklarim sipas Haradinajt vjen...
Lajme

Konjufca kërkoi shtyrjen e zgjedhjeve, reagon fuqishëm Abdixhiku

Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka reaguar fuqishëm ndaj idesë së Vetëvendosjes për shtyerjen e zgjedhjeve. Abdixhiku ka thënë se Vetëvendosje është e njohur me situatën në terren dhe po tmerrohet me atë me të cilën po përballet. Por, sipas Abdixhikut askush nuk guxon t’i shtyjë zgjedhjet dhe ta prekë...
Lajme

Nisma i ‘bashkohët’ PDK-së

Nisma Socialdemokrate dega Lipjan i ka dhënë përkrahje kandidatit të PDK-së, Hyzer Rizanit, për kryetar të komunës. Kështu ka njoftuar vetë Rizani përmes një postimi në Facebook, shkruan Indeksonline. Ai u shpreh se kryetari i Nisma Socialdemokrate, Heset Sahiti me strukturat e përbashkëta kanë dhënë zotimin se në zgjedhjet e...
Lajme

A do të shtyhen zgjedhjet lokale të 17 tetorit?

Shtyrja e zgjedhjeve lokale për shkak të përhapjes së Covid-19 nuk po shihet si opsion. Sipas njohësve të sistemit zgjedhor, fushata zgjedhore e cila është paraparë të fillojë më 16 shtator duhet të zhvillohet pa prani fizike për mes platformave online dhe videospoteve. Pak javë para se të fillojë zyrtarisht...
Lajme

Raportohet se Haki Abazi do të mbetet jashtë parlamentit

Haki Abazi mund të mbetet jashtë Kuvendit. Ai nuk ka arritur të sigurojë votat e mjaftueshme për tu bërë deputet. Edhe pse Vetëvendosje u rrit gati dyfish, votat e Haki Abazit u tkurrën. Në këto zgjedhje ai ka garuar me numrin 19, kurse në zgjedhjet e 6 tetorit 2019 ishte...
Lajme

Kush duhet të zgjedhet i pari, Presidenti i ri apo Kryeministri?

Ndërkohë që pritet certifikimi i rezultatit të zgjedhjeve në Kosove një tjetër debat është ndezur mes partive politike dhe njohësve të ligjeve e kushtetutës. Pyetja është: Kush duhet të zgjidhet i pari Kryeministri apo Presidenti? Për këtë çështje, juristi Kushtrim Palushi u shpreh se Kushtetuta e Kosovës nuk e përcakton...
1 2 3 4
Page 1 of 4