archiveZelanda e Re

Lajme

Zelanda e Re mposht COVID-19, heq të gjitha kufizimet

Zelanda e Re ka hequr pothuajse të gjitha kufizimet kundër koronavirusit pasi nuk raportoi asnjë rast aktiv me COVID-19. Në mesnatën e kohës lokale (12:00 GMT), e gjithë Zelanda e Re u zhvendos në nivelin një, më të ultën e një sistemi alarmi me katër nivele, shkruan BBC, transmeton Klan...
Lajme

Asnjë rast aktiv, ky shtet shpall fundin e pandemisë!!

Zelanda e Re do t’i heqë pothuajse të gjitha masat kundër koronavirusit, pasi nuk ka më asnjë rast aktiv. Duke filluar nga mesnata e të hënës, sipas orës lokale, distancimi fizik nuk do të kërkohet më dhe nuk do të ketë kufizime në tubimet publike. Kufijtë, megjithatë, do të mbeten...
Lajme

Ky vend që 15 ditë nuk ka konfirmuar asnjë rast me COVID-19

Autoritetet shëndetësore në Zelandë të Re, kanë thënë se më 22 maj është diagnostikuar një i sëmurë me coronavirus dhe që atëherë, nuk ka pasur asnjë rast të ri. Në këtë formë, janë bërë 15 ditë që kur nuk është raportuar për asnjë rast të ri të këtij virusi të...
Lajme

Mijëra njerëz mblidhen jashtë xhamisë në Zelandë, për t’i mbrojtur myslimanët gjatë xhumasë

Mijëra njerëz kanë lidhur krahët me njëri-tjetrin, për të formuar një mburojë njerëzore jashtë një xhamie në Zelandë të Re, pas s.ulmit terrorist në Christchurch. Të bashkuar krahë më krahë, banorët qëndruan në këmbë dhe të bashkuar, për t’i mbrojtur myslimanët gjatë lutjeve të së premtes në Xhaminë Kilbirnie në...