archivexhudo

Sporti

Distria Krasniqi e jashtëzakonshme, shikoni si e deklason xhudisten serbe

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, është kualifikuar në gjysmëfinale të Grand Prixit të Turqisë, në kategorinë e peshave deri në -48 kilogramë. Krasniqi në çerkefinale e mposhti xhudisten serbe, Andrea Stojadinov me ippon, duke e siguruar një vend në gjysmëfinale të kësaj gare, raporton Insporti.com. Për t’u kualifikuar në çerekfinale, në...
Sporti

Pas Majlindës në Rusi, Distria e Nora lartësojnë flamurin në Kinë

Flamuri i Kosovës është lartësuar dy herë sot në Guangzhau të Kinës, njërin prej vendeve që kundërshton ashpër pavarësinë e Kosovës. Përveç flamurit, në palestrën ku është mbajtur mastersi botëror i xhudos është intonuar edhe himni i Kosovës. Kjo falë xhudistes Distria Krasniqi, që arriti medaljen e artë në garën...
Sporti

Dorëzohet Qeveria e Spanjës, njeh simbolet shtetërore të Kosovës

Qeveria e Spanjës ka marrë vendim që tani e tutje të mos e përziejë politikën në sport, duke vendosur që t’i njohë simbolet shtetërore të Kosovës, bën të ditur KOK-u përmes një komunikate për media. Qeveria spanjolle është dorëzuar para kërcënimit të vazhdueshëm të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC), të cilët...
Sporti

Ambasada franceze: 10 medalje për dy javë, Driton Kuka është gjeni

Kosova këtë vit ka arritur suksese të jashtëzakonshme në sportin e xhudos, ku vetëm për dy javë mori katër medalje në turneun Grand Prix, që të dielën përfundoi në Tashkent të Uzbekistanit. “Xhudistet dhe xhudistët kosovarë vazhdojnë të korrin suksese të mëdha: 10 medalje për dy javë! Trajneri Driton Kuka...
1 2
Page 1 of 2