archiveVolodymyr Zelensky

Lajme

Zelensky: Ukraina nuk do të anëtarësohet në NATO

Presidenti ukrainas, Volodomyr Zelensky, është shprehur se vendi i tij nuk do të ketë mundësi të anëtarësohet në aleancën ushtarake të NATO-s. ”Ukraina nuk është anëtare e NATO-s. Ne e kuptojmë këtë. Ne kemi dëgjuar prej vitesh që dyert ishin të hapura, por kemi dëgjuar edhe që nuk mund të...
Interesante

A po përpiqet Macron të kopjojë Zelenskyn?

Francezët njihen prej kohësh për modën, por duket se presidenti Emmanuel Macron ka nis të marrë këshilla stili nga lideri europian më në modë aktualisht. Bëhet fjalë për ukrainasin Volodymyr Zelensky, i cili ka kaluar tre javët e fundit i veshur me xhup ushtrie teksa punon për mbrojtjen e vendit...
Lajme

Zelensky: Armëpushimi duhet t’i paraprijë negociatave të paqes

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, deklaroi të shtunën se çdo negociatë me Rusinë nuk mund të fillojë para se të arrihet një marrëveshje e armëpushimit ndërmjet forcave të Kievit dhe Moskës. “Diplomatët tanë po punojnë dhe ata kanë biseduar për disa pika të agjendës së mundshme midis nesh dhe Federatës...
Lajme

Zelensky: Do ta rindërtojmë Ukrainën

Presidenti Volodymyr Zelensky në një adresim të mbajtur i ka kërkuar partnerëve të Ukrainës në mbarë botën që të ofrojnë zgjidhje të bazuara në realitet – jo në opinione abstrakte. Ai ka thënë se udhëheqësit po mblidhen për të diskutuar luftën dhe anëtarësimin e Ukrainës në NATO, duke shtuar se...
Lajme

Lavrov nuk e përjashton takimin Zelensky – Putin

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të enjten se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nuk do të refuzonte një takim me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky për të diskutuar çështje specifike. Lavrov e bërë këtë koment në konferencën për media pas takimit me ministrin e Jashtëm të Ukrainës,...
Lajme

“Do ketë luftë botërore”/ Zelensky: Pas nesh, radha juaj

Kur të mbarojë punë me Ukrainën, Rusia do të vijë pas jush”, paralajmëroi Zelensky vendet perëndimore, teksa këmbënguli se sulmi mbi lirinë e Ukrainës do të prekë dhe pjesën tjetër të botës. Në komentin e tij për ABC World, kreu i shtetit ukrainas edhe një herë i kërkoi Shteteve të...
1 2 3 4 5
Page 3 of 5