archiveVolodymyr Zelensky

Lajme

Zelensky: Do të shkojmë deri në fund

Ukraina do të luftojë “deri në fund”, pa lëshime apo kompromise me Rusinë, ka deklaruar sot presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij drejtuar kombit me rastin e 24 gushtit. Ukraina feston sot Ditën e Pavarësisë së vendit, por edhe gjashtë muajt e pushtimit rus. “Ne do të luftojmë për...
Lajme

Vjosa Osmani flet për fjalimin e Zelenskyt, e quan inspirues

Presidentja Vjosa Osmani po merr pjesë në Forumin e Dohas në shtetin e Katarit, ku ka mbajtur fjalim virtual të shtunën edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky. Osmani, nëpërmjet një postimi në llogarinë zyrtare të saj në ‘Twitter’, e ka quajtur fjalimin e Zelenskyt “të prekës” dhe “inspirues”, shkruan lajmi.net. “Një...
Lajme

Lufta e tretë botërore? – Zelensky ngre alarmin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është shprehur ditën e sotme se është gati që të negociojë me presidentin rus Vladimir Putin. Megjithatë, lideri i Ukrainës paralajmëroi se nëse përpjekjet për negociata dështojnë, kjo mund të nënkuptojë se lufta midis dy vendeve do të çojë në “një Luftë të Tretë Botërore”. “Jam...
Lajme

Turqia e gatshme të organizojë takimin Zelensky-Putin

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, tha se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe ai i Rusisë, Vladimir Putin, e kanë ende mundësinë që të takohen për zgjidhjen e konfliktit. Duke folur në një konferencë të përbashkët në Lviv, ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, tha se kishin rënë dakord...
Lajme

Thirrja direkte e Zelenskyt për kongresmenët amerikanë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, mbajti një fjalim para Kongresit të Shteteve të Bashkuara. Në fillim të fjalimit, Zelensky tha se vendi i tij “është në luftën më të keqe që nga Lufta e Dytë Botërore” dhe se ai i “ka rezistuar agresionit rus për tetë vjet”. Duke folur përmes...
1 2 3 4 5
Page 2 of 5