archiveVladimir Putin

Lajme

Putin vjen me një tjetër paralajmërim

Presidenti Vladimir Putin tha sot se marina ruse mund të pajiset me raketa hipersonike Zircon brenda muajve të ardhshëm dhe se zona ku do të vendosen do të varet nga interesat ruse. Duke folur në Ditën e Flotës Ruse në Shën Petersburg, Putin vlerësoi Carin Pjetri i Madh për kthimin...
Lajme

Putin mbledh me urgjencë parlamentin rus

Dhoma e ulët e parlamentit rus do të mblidhet më 15 korrik për një seancë të jashtëzakonshme, vetëm disa ditë pasi presidenti Vladimir Putin paralajmëroi se Moska as nuk e ka filluar ofensivën e saj në Ukrainë. Parlamenti rus, i dominuar nga një parti që gjithmonë mbështet Putinin, nuk bëri...
Lajme

Putinit s’i hiqet Kosova nga goja, sot e përmendi edhe një herë

Sot, Presidenti i Rusisë Vladimir Putin e ka përmendur edhe njëherë Kosovën, duke thënë se rasti i saj është bërë precedent për republikat e vetëshpallura RUSE në Ukrainë, Donjetsk e Luhansk. Sipas mediave serbe, Putin ka deklaruar se ishte pranuar para institucioneve ndërkombëtare në kohën e pavarësimit të Kosovës, se...
Lajme

Intervista e ish-kryeministres ukrainase: Mundësi që bota ta vras Putinin, ai është një djall me logjikë të errët

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko, e ka përshkruajtur si “abolutisht racional, të ftohtë, të ashpër, djall i zi” Vladimir Putinin dhe pretendoi se ai është përcaktuar të futet në historinë ruse krah Stalinit dhe Petrit të Madh”. Në një intervistë ekskluzive, Tymoshenko mohoi sugjerimet se presidenti rus është “i çmendur”....
Lajme

Putin urdhëron sanksione hakmarrëse kundër Perëndimit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nënshkroi një dekret për sanksione ekonomike hakmarrëse kundër Perëndimit. Dekreti vjen në përgjigje të “veprimeve jomiqësore të disa shteteve të huaja dhe organizatave ndërkombëtare”, tha Kremlini të martën. Dokumenti nuk jep asnjë detaj se cilët individë ose subjekte mund të preken nga masat. Sipas dekretit,...
Lajme

Përdorimi i armëve bërthamore nga Putin, Kremlini del me një sqarim

Që prej fillimit të luftës më 24 shkurt, kanë qenë të shumta aludimet dhe frika se Rusia mund të vërë në funksion armët bërthamore, pasi vetë presidenti rus, Vladimir Putin urdhëroi forcat parandaluese bërthamore të viheshin në gatishmëri të lartë. Rusia ka hedhur poshtë pretendimet se po shqyrton përdorimin e...
1 2 3 10
Page 1 of 10