archiveVizat

Lajme

Çka po ndodh me liberalizimin e vizave?

Analistja Donika Emini thotë se tetori do të jetë shumë i rëndësishëm për Kosovën në raport me liberalizimin e vizave. Emini në RTV Dukagjini ka thënë se dialogu që nga viti 2014 është përdorur nga partitë për të shkaktuar kriza politike. “Kjo gjë po shihet edhe tash, në raportet që...
Lajme

Hoti: Kosova i ka plotësuar të gjitha standardet për liberalizimin e vizave

Kryeministri i së Kosovës, Avduallah Hoti ka realizuar sot një takim virtual me drejtuesit e Qendrës së Politikave Evropiane (Europian Policy Centre), ku morën pjesë mbi 40 Euro deputetë. Ndonëse në këtë bashkëbisedim janë trajtuar një varg temash, që prekin marrëdhëniet e Kosovës me Bashkimin Evropian, biseda është përqendruar sidomos...
Lajme

Hoti në Bruksel takon Komisionerin për Zgjerim, temë kryesore liberalizimi i vizave për Kosovën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, ka takuar Komisionerin e BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, njofton Zyra e Kryeministrit. Tema kryesore në këtë takim ishte procesi i liberalizimit të vizave, ndërkaq kryeministri Hoti ka thënë se ky proces duhet të përmbyllet urgjentisht, raporton Gazeta Express. “Temë kryesore...
Lajme

Ministri gjerman: Kosovës duhet t’ia japim vizat që ia premtuam

Ministri gjerman për Evropë, Michael Roth, ka deklaruar se shteti i tij dhe evropianët duhet të liberalizohen vizat për kosovarët ashtu siç i kanë premtuar dhe jo shkëmbim territoresh vetëm e vetëm që në atë mënyrë të përfundojë marrëveshja finale Kosovë-Serbi, shkruan Gazeta Metro. Në një shkrim për “Die Welt”,...
Lajme

Grenell komenton letrën e dërguar Presidencës gjermane, ku kërkohet liberalizimi i vizave për Kosovën

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar pasi 32 anëtarët e Parlamentit të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar një letër drejtuar kancelares gjermane Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm, Horst Seehofer. Në letrën e dërguar, siç është bërë e ditur, u është kërkuar...
Lajme

“Është koha për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës”

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando ka falënderuar Kroacinë për udhëheqjen gjashtëmujore të Presidencës së Bashkimit Evropian dhe ka uruar Gjermaninë, e cila merr kryesimin e radhës. Ai ka cituar kryeministrin italian Giusseppe Conte të ketë deklaruar se është koha për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e...
Lajme

Lajm i mirë, për katër ditë do hapet dritarja gjashtë mujore për të siguruar liberalizmin e vizave për Kosovëna

Drejtori Ekzekutiv i Institutit EPIK, Demush Shasha, ka bërë të ditur se gjatë ditës së djeshme 33 anëtarët e Parlamentit Evropian i kanë shkruar Kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe ministrit të Brendshëm të Gjermanisë, Horst Seehofer, rreth liberalizimit të vizave për Kosovën. Shasha thekson se ky është shembull bashkëpunimi me...
Lajme

Vjosa Osmani i çon një ‘selam’ Bashkimit Evropian

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Bashkimi Evropian nuk ka arritur të realizojë ende premtimin për t’i dhënë popullit të Kosovës liberalizimin e vizave. Osmani theksoi se BE-ja duhet të mbajë premtimin, pasi që sipas saj, dy milionë kosovarë kanë mbetur larg nga pjesa tjetër e...
1 2 3 4 5 17
Page 3 of 17