archiveVizat

Lajme

Pandemia zbeh gjasat për liberalizim të vizave

Në kohën kur Gjermania është duke rivendosur kufirin me Çekinë dhe Austrinë për shkak të pandemisë, liberalizimi i vizave apo heqja e kufijve për vendet e treta është e paimagjinueshme, thotë drejtori i Institutit të Kosovës për Politikat Evropiane (EPIK), Demush Shasha. Disa shtete evropiane, në mesin e të cilave...
Lajme

Këto janë shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza

Pasaportat janë të nevojshme nëse dëshironi të udhëtoni jashtë vendit pasi ato verifikojnë identitetin dhe kombësinë tuaj. Ato i japin bartësit kalim të sigurt dhe mbrojtje në një tokë të huaj. Ekzistojnë disa lloje të pasaportave në varësi të statusit të bartësit në vendin e tyre të lindjes. Por, si...
Lajme

Vjen një lajm i madh për vizat nga Parlamenti Evropian

Europarlamentari austriak, Lukas Mandl, ka njoftuar se në Komitetin për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian sot do të votohet Raporti për Kosovën, e ku sipas tij vizat dhe dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë janë dy temat qendrore, shkruan Gazeta Express. “Sot do të votojmë në Komitetin për...
Lajme

Viola von Cramon kërkon heqjen e vizave për kosovarët

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka uruar qytetarët e Kosovës për 13 vjetorin e pavarësisë. Cramon ka shkruar se Kosova është vend plot potencial. “Gëzuar ditën e pavarësisë Kosovë. Ju keni bërë shumë hapa në rrugën e gjatë dhe ajo që është përpara jush nuk është...
Lajme

Alarmohet Serbia: Kosovës po i liberalizohen vizat

Mediet serbe janë alarmuar pas takimit të kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti me presidentin e Francës, Emmanuel Macron. “Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve teknike të Ministrive të Punëve të Brendshme të...
Lajme

Vjen një njoftim me rëndësi për liberalizimin e vizave!

Më 26 dhe 27 nëntor takohen delegacionet teknike Kosovë – Francë për liberalizimin e vizave. Më 26 dhe 27 nëntor 2020 do të mbahet takimi virtual i delegacioneve teknike nga Ministria e Punëve të Brendshme e Republikës së Kosovës dhe ajo e Republikës Franceze, lidhur me bashkëpunim bilateral në fushën...
Lajme

Macron jep një super lajm për liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri Avdullah Hoti ka zhvilluar sot një bashkëbisedim virtual me presidentin e Francës, Emmanuel Macron ku është diskutuar për dialogun Kosovë-Serbi, liberalizimin e vizave dhe lëvizjet e fundit të Gjykatës Speciale. Hoti dhe Macron ndër të tjera kanë biseduar për arritjen e një marrëveshje përfundimtare me Serbinë me njohje reciproke...
Lajme

Vizat për Kosovarët, Franca jep lajmin e fundit

Pavarësisht konstatimit të para pak ditëve të Komisionit Evropian se Republika e Kosovës i ka plotësuar kushtet për liberalizim të vizave, brenda shteteve anëtare të Bashkimit Evropian ka rezerva dhe skepticizëm, nëse kosovarëve duhet t’iu hiqet regjimi i vizave. Ky qëndrim lidhet me fushën e sundimit të ligjit dhe luftimit...
1 2 3 4 17
Page 2 of 17