archiveVizat

Lajme

“Nuk ka liberalizim gjatë 2018-es”

“Liberalizimi nuk do të ndodhë gjatë 2018-ës” Kështu ka bërë të ditur, kryesuesi i bordit të Institutit të Kosovës për Politika Evropiane (EPIK), Taulant Kryeziu, shkruan gazeta Infokus. Kryeziu ka shtuar se krejt çka mund të bëhet këtë vit është vendimmarrja. “Gjatë 2018-ës nuk mund të ndodhe lëvizja e lirë...
Lajme

“Vizat s’hiqen as në vitin 2019, fajtore Qeveria”

Vendimmarrja nga Këshilli i Ministrave dhe Parlamenti Evropian për heqjen ose jo të vizave për Kosovën është e pamundur të përfundoj deri në fund të këtij viti. Madje ky vendim vështirë që do të ndodh edhe në vitin 2019. Kjo pasi, sipas Demush Shashës, ish- sekretar në Ministrinë e Integrimit,...
Lajme

Shtetet bllokuese të liberalizimit

Në kohën kur procesi i vendimmarrjes për liberalizimin e vizave për Kosovën po shkon drejt fundit disa shtete si Franca, Holanda, Gjermania e Spanja vazhdojnë të kenë hezitime. Ndërkohë që institucionet e Kosovës pritet të intensifikojnë lobimin për të siguruar mbështetjen e tyre, në të kundërtën këto shtete mund të...
Lajme

‘Treni’ i fundit në rrugëtimin drejt heqjes së vizave

Autoritetet në Prishtinë presin që në fund të këtij viti, vendet anëtare të Bashkimit Evropian të marrin vendim pozitiv lidhur me procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Vendimi i ardhshëm i Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian në lidhje me liberalizimin po pritet me vëmendje të shtuar,...
Lajme

Hoxha i drejtohet komisionarit Hahn me një kërkesë për vizat

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka takuar komisionarin për zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn gjatë Konferencës së 14-të të Rajoneve dhe Qyteteve të Evropës që po mbahet në Salzburg. Ministrja kërkoi mbështetjen e Hahn që procesi i vendimmarrjes për liberalizimin e vizave për kosovarët të përshpejtohet dhe përmbyllet...
1 14 15 16
Page 16 of 16