archiveVizat

Lajme

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Kryeministri Ramush Haradinaj ka dhënë edhe njëherë premtim për liberalizimin e vizave. Ai tha se një lajm të tillë Kosova do ta merr brenda pak javësh, duke thënë se Gjermania kryeson Komisionin për LIEBE dhe kjo është mirë për Kosovën. “Mendoj që më mirë se sa kemi shpresua jemi në...
Lajme

S’ka viza, as lobim në Bashkimin Europian

Njohësit e proceseve integruese po i kritikojnë drejtuesit e institucioneve të Kosovës se nuk po lobojnë sa duhet për liberalizim të vizave me Bashkimin Evropian, sidomos tek ato shtete që kanë rezerva në këtë drejtim. Kryeministri Ramush Haradinaj ka deklaruar se Kosova nuk e ka larg vendimin për liberalizim të...
Lajme

Haradinaj: Nuk është larg dita kur do të bëhet liberalizimi

Kryeminsitri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë një vizite bërë komunës së Vushtrrisë, ka folur për liberalizimin e vizave. Haradinaj ka thënë se nuk është larg dita kur do të bëhet liberalizimi. “Iu siguroj që vizat nuk e kemi larg që t’i marrim. Sot e kemi pasur ministrin e Shëndetësisë të...
Lajme

Liberalizimi i vizave për Kosovën, deklarohen nga zyra e BE’së

Me 18 korrik të vitit të kaluar Komisioni Evropian i dha dritën jeshile Kosovës sa i përket procesit të liberalizimit të vizave ,duke bërë të ditur se tashmë janë plotësuar dy kërkesat e mbetura për liberalizimin e vizave, konkretisht për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e...
Lajme

Ky shtet evropian po e bllokon liberalizimin e vizave

E konfirmon kryeministri Ramush Haradinaj, Holanda skeptike për liberalizimin e vizave. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë ka mbajtur një konferencë për media. Ai është pyetur se çfarë do të ndodhë me liberalizimin e vizave me Kosovën kur dihet se shtetet e fuqishme si Holanda kanë kërkuar...
Lajme

Vendet në të cilat Kosova mund të udhëtojë pa viza

Ky është rezultati i një hulumtimi të kompanisë ‘Henley Passport Index”, që flet për fuqinë e pasaportave të shteteve të botës, bazuar në ‘lirinë e lëvizjes së bartësit të një pasaporte në shtete të ndryshme, pa pasur nevojë për vizë’. Pas Kosovës, në vendin e 101, janë Bangladeshi, Eritrea, Libani...
Lajme

Haradinaj: Jam në Paris, për ta përshpejtuar liberalizimin e vizave

Kryeministri Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se ka udhëtuar në Paris, siç thotë për të shtyrë para agjendën e liberalizimit të vizave. Ai thotë se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e vendosura dhe është koha e fundit për reflektim dhe vendim të merituar për kosovarët, shkruan Reporteri.net. Postimi...
Lajme

Mësohet se cili është problemi kryesor pse Kosovës nuk po i hiqen vizat

Pas konkluzave të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën, kryetarja e komisionit për Integrime Evropiane, Blerta Deliu-Kodra vlerëson se Kosova nuk do duhej të ballafaqohej me kritere të reja për heqjen e vizave. Ndërsa, njohës të integimeve nga shoqëria civile konsiderojnë se deri në...
Lajme

Hoxha: Kemi pritur vlerësim objektiv për vizat

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, pas përfundimeve të publikuara nga Këshilli i Ministrave të BE-së për Kosovën ka thënë se kanë pritur një vlerësim objektiv për vizat. “Përfundimet e Këshillit të Ministrave të BE-së për Kosovën nuk përmbushin pritjet e qytetarëve tanë, sepse, nuk jep afate kohore dhe qëndrime...
Lajme

Këshilli i Ministrave dëshpëron Kosovën: Nuk ka viza, taksa të hiqet menjëherë, kritika të mëdha Qeverisë

I ashpër dhe shumë kritik për Qeverinë e Kosovës dhe shtegun nëpër të cilin po ecën Kosova drejt integrimeve evropiane është seksioni i Konkluzave të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për vendin, që pothuajse në asnjë pikë nuk pajtohet me praktikat qeverisëse të Qeverisë Haradinaj. “Vendimi lidhur me propozimin...
Lajme

Thaçi: Nuk e heqim taksën e as nuk e bëjmë asociacionin për vizat

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar se për liberalizim të vizave nuk do të lejojnë që brenda Kosovës të ketë Republikë Serbe. Këto komente Thaçi ka bërë në konferencën “20 vite pas: Perspektivat dhe Sfidat për Ballkanin Perëndimor”, të organizuar nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) dhe...
Lajme

S’ka viza në qershor, Haradinaj jep një afat tjetër

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka mbajtur konferencë për media pas mbledhjes së qeverisë. Haradinaj përsëri ka uruar qytetarët e Kosovës për liberalizim të vizave. “Urime edhe sot edhe çdo ditë. Tani kemi hyrë në fazën implementuese. Nuk mendoj që në qershor do ta kemi vendimin. Mirëpo jemi në proces”,...
1 2 3 10
Page 1 of 10