archiveVizat

Lajme

Haradinaj: Urime Kosovë për liberalizimin e vizave

Kryministri Ramush Haradinaj ka shkruar në facebook se Gjermania ka konfirmuar mbështetjen e Kosovës për liberalizimin e vizave. Ai tha se mbështetja vie nga ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Seehofer për këtë proces. Tutje kryeministri Haradinaj tha se tani Kosova ka krijuar ekipin e saj për të bashkëpunuar me Qeverinë...
Lajme

Ja sa kohë duhet të prisni për përgjigjen e vizës zvicerane

Ambasada e Zvicrës në Kosovës ka njoftuar se këto ditë ka numër të madh aplikantësh në këtë ambasadë për pajisje me vizë. Në një njoftim për media, Ambasada zvicerane ka bërë të ditur se pritjet për viza po zgjasin deri në 8 javë, transmeton Indeksonline. Ambasada ka bërë thirrje për...
Lajme

Presidentja e Kroacisë i bën thirrje BE’së: Hiquani vizat kosovarëve

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ka thënë se shteti i saj dëshiron liberalizim sa më të shpejtë për kosovarët. Këto komente ajo o ka bërë në konferencën për media pas përfundimit të Samitit të Brdo-Brijunit. “Negociatat do të fillojnë me Maqedoninë edhe me Shqipërinë ne do të mbështesim negociatat. Dëshirojmë...
Lajme

Shefja e BE’së në Kosovë jep lajmin e madh për vizat

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, në një opinion të shkruar ekskluzivisht për gazetën “Zërin” për Ditën e Evropës 2019, e cila festohen nesër në vend, mes të tjerash ka thënë se duan që njerëzit e Kosovës të jenë në gjendje të udhëtojnë pa viza sa...
Lajme

Haradinaj: Në fillim të qershorit, marrim lajmin për liberalizimin e vizave

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një deklaratë ekskluzive për emisionin e parë dokumentar“EXPOSE”, të titulluar “Të Izoluarit”, prodhim i Gazeta Blic, i cili u transmetua sonte ka theksuar se të gjitha kategoritë e shoqërisë shkojnë t’i kërkojnë ndihmë për vizat. “Merre me mend, krejt sportistat që shkojnë nëpër gara...
Lajme

Haradinaj: Kosovë, urime liberalizimi i vizave!

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë sot se Gjermania është pro që të liberalizohen vizat për Kosovën. Ai ka thënë se e ka marrë në Berlin gjatë samitit, konfirmimin e ministrit të Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, për këtë proces, njofton Klan Kosova. “Seehofer na ka pritur në oborr dhe rrugës për...
Lajme

Haradinaj jep lajmin e madh nga Berlini, Gjermania i tha “PO” liberalizimit për kosovarët!

Kryeministri i Republikës, Ramush Haradinaj ka falënderuar Gjermaninë për përkrahjen e Kosovës rreth çështjes së vizave. Pas takimit që zhvilloi me ministrin e Punëve të Brendshme, shefi i ekzekutivit kosovar konfirmoi se Berlini zyrtar do të përkrahë Kosovën për çështjen e liberalizmit. “Danke Deutschland! Pas takimit me Ministrin e Punëve...
Lajme

Kosovarët paguajnë miliona euro çdo vit për Viza Shengen

Në pritje të liberalizimit të vizave, qytetarët e Kosovës vazhdojnë të shpenzojnë me miliona euro nga xhepi i tyre çdo vit për viza Shengen. Shifrat tregojnë që vetëm në vitin 2018, kur shumëkush besonte që më në fund Zona Shengen do të hapte krahët për kosovarët që donin të vizitonin...
Lajme

Pacolli jep lajmin e madh: Liberalizimi i vizave ndodh sivjet

Sipas Pacollit, dokumenti për tërheqje të njohjeve është një mashtrim. Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane, është shprehur i sigurt se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do të ndodhë brenda këtij viti. Kurse, për pretendimet mbi tërheqjet e njohjeve, ai...
Lajme

 Thaçi në Bruksel kërkon përshpejtimin e liberalizimit të vizave

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Bruksel, ku do të zhvillojë takime me presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, si dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn. Sipas një komunikate për media, Thaçi do të kërkojë nga liderët e BE-së vazhdim të mbështetjes dhe jetësim...
Lajme

“Lajm fantastik për liberalizimin e vizave”

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, po qëndron në Varshavë nga ku thotë të ketë marrë një lajm të mirë nga ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass. “Lajm fantastik nga ministri i jashtëm gjerman, Mass. Në Varshavë, zhvillova një takim bilateral me ministrin e jashtëm gjerman Heiko Mass, i...
1 2 3 9
Page 1 of 9