archiveVaksina anti-COVID

Lajme

Nëse jeni vaksinuar pas infektimit me virus, mësoni çfarë do të ndodhë me trupin tuaj

Sipas një studimi të fundit, nëse infektoheni dhe shëroheni nga Covid-19 dhe më pas vaksinoheni plotësisht, sistemi juaj imunitar ka gjasa të forcohet jashtëzakonisht shumë, duke siguruar një mbrojtje të qëndrueshme kundër të gjitha varianteve të ardhshme. Studiuesit e quajnë këtë “imunitet mbinjerëzor” ose “imunitet hibrid”. Ekipi në Universitetin Rockefeller...
Lajme

Studimi i fundit zbulon diçka të mirë rreth vaksinës kundër virusit, ja çfarë përfitimesh sjell

Studimi më i fundit amerikan ka zbuluar se vaksinat kundër COVID-19 potencialisht mund të kenë përfitime për shëndetin mendorë të dikujt. I bërë nga studiuesit e Universitetit të Kalifornisë Jugore, studimi i botuar në revistën PLOS shqyrtoi ndryshimet në shqetësimet mendore pas dozës së parë të vaksinës kundër koronavirusit. Studiuesit...
Lajme

Masat e reja anti-COVID, këto janë propozimet

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot tha se nuk do të ketë lehtësim të masave anti-COVID që janë në fuqi. Përkundër kësaj, të dëmtuarit nga këto masa, do t’i kërkojnë Vitisë t’i lehtësojë ato, shkruan Gazeta Express Lehtësim të shërbimeve për qytetarët e vaksinuar, qasje në hapësirat brenda lokaleve dhe...
Lajme

Nga sot një qytetar mund të caktojë termine për 10 persona

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se nga sot e tutje një qytetar mund t’i bëjë 10 termine për po aq persona të tjerë. Këtë e ka konfirmuar MSH-ja përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”. “Caktimi i terminit për vaksinim për persona të tjerë nga sot mund të...
Lajme

A ndikon në fertilitet vaksina anti-COVID?

Mjeku Ilir Alimehmeti mohon teoritë konspirative se vaksina ndikon në fertilitetin e femrave apo meshkujve. Në një intervistë për News24, Alimehmeti thotë se kjo çështje është më shumë sensitive se sa me riskun që mbart infektimi. Sipas tij, nuk ka ende fakte të sigurta pasi vaksinat kanë 8 muaj që...
Lajme

Propozohet mbyllje totale për 2 javë

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti me anë të një postimi i ka bërë disa propozime për Qeverinë e Kosovës. Ahmeti ka thënë se vendi duhet të mbyllet për 2 javë pasi sipas tij, “s’kemi njerëz për të humbur”, transmeton Indeksonline. Postimi i plotë i Shpend Ahmetit: Tash është vonë për...
1 2 3 4 7
Page 2 of 7