archiveUshtria e Kosovës

Lajme

Limaj emocionohet me parakalimin e pasardhësve të UÇK’së

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Fatmir Limaj, përmes një shkrimi të botuar në llogarinë e Nismës në ‘Facebook’, e ka quajtur emocion të veçantë parakalimin e ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës në 11- Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. “Emocion i veçantë t’i shohësh...
Lajme

Rruga e jonë drejt Pavarësisë e Ushtrisë në një video 5-minutëshe

Për shumë vjet me radhë, deri në qershor të vitit 1999, shqiptarët vuajtën pasojat e spastrimit etnik, masakrave nga ushtria, policia dhe paramilitarët e Millosheviçit. Me përfundimin e luftës Kosova u çlirua dhe në vend u vendosën trupat ndërkombëtare, nëdrsa forcat serbe u detyruan të largoheshin nga Kosova, vendi administrohej...
Lajme

Parakalimi i FSK’së për 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës po parakalojnë nëpër sheshin “Nëna Terezë” deri te Sheshi “Ibrahim Rugova”. Parakalimin e pjesëtarëve të FSK-së po e përcjellin qytetarë të shumtë, krerët e shtetit të Kosovës, kryeministri i Shqipërisë,...
Lajme

Ushtria e Kosovës kërkon ushtarë të rinj

Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës pritet që më datë 11 shkurt 2019 të shpallë zyrtarisht konkursin publik për rekrutimin e rekrutëve, respektivisht ushtarëve që do të shërbejnë në komponentën aktive të Ushtrisë së Kosovës. Afati i konkurrimit për gjithë të interesuarit që dëshirojnë të bëhen ushtarë të Kosovës...
Lajme

Stoltenberg me mesazh të fuqishëm për Ushtrinë e Kosovës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se krijimi i Ushtrisë është çështje për të cilën vendos Kosova, megjithatë ai thotë se NATO e ka bërë të qartë që një lëvizje e tillë po bëhet në kohë të papërshtatshme, shkruan Gazeta Express. Këto deklarata sekretari i NATO-s i...
Lajme

Kush e dha fjalën e fundit për formimin e Ushtrisë, tregon Kadri Veseli

Kuvendi i Kosovës miratoi pakon me projektligje që çuan në transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Ani pse pati kundërshtime nga NATO, bashkimi Evropian dhe disa shtete të tjera të BE-së, Veseli thotë se Kosova formoi Ushtrinë me partneritet ndërkombëtar. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari...
Lajme

Ushtria e Kosovës zyrtarizohet nesër

Thaçi theksoi se për Ushtrinë janë vonuar pesë vjet kot Presidenti i vendit, Hashim Thaçi tha se nesër do t’i nënshkruaj ligjet për Ushtrinë dhe se nesër do zyrtarizohet themelimi i ushtrisë së Kosovës. Thaçi e ritheksoi se Ushtria e Kosovës është e koordinuar me partnerët ndërkombëtar, raporton lajmi.net. Sipas...
1 2 3 4 5 17
Page 3 of 17