archiveUshtria e Kosovës

Lajme

BE pranon transformimin e FSK në Ushtri, por vetëm me një kusht

Zëdhënësja e BE-së Maja Kocijançiq u ka bërë thirrje autoriteteve të Kosovës për të siguruar procesin e ligjshëm dhe gjithëpërfshirës, kur bëhet fjalë për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. “Procesi duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe duke marrë parasysh interesat dhe shqetësimet...
Lajme

“Shpërthen” Rashiq, ja çfarë thotë për Ushtrinë e Kosovës

Ish –deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe kryetari Partisë Demokratike Progresive Nenad Rashiqi ka thënë për rtv kim se populli serb Ushtrinë e Kosovës e sheh si kërcënim, transmeton Koha.net. "Ne tani këtë e shohim si kërcënim, dhe, nuk shoh dhe as atëherë nuk kam parë serb që do të...
Lajme

Vjen reagimi i NATO-s për formimin e Ushtrisë së Kosovës

NATO thotë do të ishte mirë që çdo gjë në lidhje me FSK-në të konsultohet me ta dhe të gjitha komunitetet. Pas asaj që ka ndodhur sot në Kuvendin e Kosovës, ku është hapur rruga për Ushtrinë e Kosovës, ka ardhur edhe reagimi i NATO-s. Një zyrtar i Aleancës Veriatlantike,...
Veseli
Lajme

Kadri Veseli: Kosovë, e gëzofsh ushtrinë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i cili po qëndron për vizitë në Gjermani, ka mirëpritur votimin e projektligjeve për FSK-në. Në një postim në Facebook, Veseli ka shkruar: “KOSOVË, E GËZOFSH USHTRINË. Kujtojmë se sot me vota unanime, Kuvendi i Republikës së Kosovës ka miratuar tri projektligjet për...
1 15 16 17
Page 17 of 17