archiveUshtria e Kosovës

Lajme

Ushtrisë së Kosovës po i shtohet një mekanizëm i ri

Forca e Sigurisë së Kosovës, tashmë ka mandat ushtarak. Por, pjesëtarët e Ushtrisë së Kosovës, ende nuk e kanë një organ që do t’i mbrojë të drejtat e tyre. E për të bërë këtë gjë, Ligji për shërbim në Forcën e Sigurisë, ka paraparë themelimin e një mekanizmi të veçantë,...
Lajme

Publikohet lista e plotë e kandidatëve që janë pranuar në FSK

Ministria e mbrojtjes njofton së është bërë përzgjedhja e 687 rekturve të rinjë të cilët kanë kaluar fazat e deri tanishmë të testimeve, shkruan Reporteri.net Sipas këtij njoftimi bëhet e ditur se këta rekrut do ti nënshtrohen kontrolleve mjekësore dhe se të gjithë kandidatët e pranuar do të njoftohen për...
Lajme

Kosova së shpejti blen armë nga Amerika dhe helikopterë

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani ka thënë se Kosova brenda një periudhe të shkurtër do të blejë helikopterë ndërkaq për blerjen e armëve ai ka thënë se janë të orientuar nga partneri strategjik, SHBA-ja. “Orientimi i Kosovës është i qartë që do të jetë kah partneri strategjik, SHBA-ja. Sipas planifikimit...
Lajme

Aeroporti i Gjakovës i jepet në menaxhim Ushtrisë së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka marrë vendim që aeroporti i Gjakovës të mbetet në menaxhimin e FSK-së. Ndryshe aeroporti i Gjakovës deri tani ka mbetur jo funksional. Në fund të vitit 2015, Qeveria e Kosovës kishte emëruar Bordin e Drejtorëve dhe më pas,...
Lajme

Ushtria e Kosovës bën gati autoblindat për “Epopenë e UÇK-së”

Shumë automjete të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë parë sot teksa lëviznin nga Gjilani në drejtim të Prishtinës, raporton Indeksonline. Nuk dihet arsyeja e nxjerrjes në rrugë të këtyre automjeteve të blinduara të FSK-së, mirëpo dihet që nesër në kazermën “Adem Jashari’” mbahet ceremoni ushtarake në nderim të 21-...
Lajme

Limaj emocionohet me parakalimin e pasardhësve të UÇK’së

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Fatmir Limaj, përmes një shkrimi të botuar në llogarinë e Nismës në ‘Facebook’, e ka quajtur emocion të veçantë parakalimin e ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës në 11- Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. “Emocion i veçantë t’i shohësh...
Lajme

Rruga e jonë drejt Pavarësisë e Ushtrisë në një video 5-minutëshe

Për shumë vjet me radhë, deri në qershor të vitit 1999, shqiptarët vuajtën pasojat e spastrimit etnik, masakrave nga ushtria, policia dhe paramilitarët e Millosheviçit. Me përfundimin e luftës Kosova u çlirua dhe në vend u vendosën trupat ndërkombëtare, nëdrsa forcat serbe u detyruan të largoheshin nga Kosova, vendi administrohej...
Lajme

Parakalimi i FSK’së për 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës po parakalojnë nëpër sheshin “Nëna Terezë” deri te Sheshi “Ibrahim Rugova”. Parakalimin e pjesëtarëve të FSK-së po e përcjellin qytetarë të shumtë, krerët e shtetit të Kosovës, kryeministri i Shqipërisë,...
Lajme

Ushtria e Kosovës kërkon ushtarë të rinj

Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës pritet që më datë 11 shkurt 2019 të shpallë zyrtarisht konkursin publik për rekrutimin e rekrutëve, respektivisht ushtarëve që do të shërbejnë në komponentën aktive të Ushtrisë së Kosovës. Afati i konkurrimit për gjithë të interesuarit që dëshirojnë të bëhen ushtarë të Kosovës...
1 2 3 14
Page 1 of 14