archiveUra

Interesante

Kur shembja e ndërtesës nuk shkoi sipas planit

Shembja e një ndërtese në Kinë nuk kishte shkuar sipas planit, pasi ajo u shemb në anën e kundërt duke përfunduar mbi rrugën ku kalonin këmbësorë e shumë vetura. Pamjet amatore të filmuara me telefon të mençur, shfaqin ndërtesën tetëkatëshe e cila gabimisht shemben në trotuar dhe rrugë, duke ua...
Interesante

A do të guxonit të kaloni nëpër këtë urë?

Një video e publikuar në Facebook shfaq një urë duke u shkundur nga era në mënyrë të frikshme. Videoja e incizuar diku në Tajlandë, shfaq urën duke u shkundur në mënyrë të frikshme. A do të guxonit të kalonit nëpër të? https://www.facebook.com/uniladmag/videos/305551973554048/?t=1...
Interesante

Ura që po habit gjithë botën

Ura e artë në Vietnam, që është rreth 900m e lartë, ka pamjen e duarve të cilat duken sikur e mbajnë urën në skajin e një mali. Kjo urë është bërë një destinacion i madh turistik sapo është hapur, transmeton Gazeta Express. Arkitekti i urës deshi që t’iu jepte njerëzve...
Interesante

Hapet zyrtarisht ura më e gjatë të detit në botë

Presidenti kinez Xi Jinping hapi zyrtarisht urën më të gjatë të detit në botë gjatë një ceremonie në qytetin jugor të Zhuhai. Megaprojekt prej 20 miliardë dollarësh lidhet më tej me Kinën kontinentale me territoret gjysmë autonome të Hong Kongut dhe Makaut, me një urë rrugore prej 55 kilometrash (34...
Interesante

Ura më e gjatë në botë që lidh brigjet e detit

Një urë 20 miliardë dollarëshe që lidh Hong Kongun, Makaon dhe qytetin e Kinës kontinentale, Zhuhai, do të hapet përfundimisht këtë javë, duke u bërë ura më e gjatë në botë që lidh brigjet e detit. Ura u ndërtua për nëntë vjet. Ceremonia e inaugurimit do të bëhët të martën,...
Ura
Interesante

Ura 1500 metra shembet në mënyrë spektakolare për pak sekonda

Pamjet e jashtëzakonshme tregojnë moment kur një urë 1524 shembet për disa sekonda. Shpërthimi i kontrolluar i urës u realizua në Kinën Lindore. Ura 23-vjeçare me shumë korsi "Ji'an Ganjiang", e cila u ndërtua mbi lumin Gan në provincën Jiangxi u hodh në erë të premten në mënyrë spektakolare për...