archiveUkraina

Lajme

Intervista e ish-kryeministres ukrainase: Mundësi që bota ta vras Putinin, ai është një djall me logjikë të errët

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko, e ka përshkruajtur si “abolutisht racional, të ftohtë, të ashpër, djall i zi” Vladimir Putinin dhe pretendoi se ai është përcaktuar të futet në historinë ruse krah Stalinit dhe Petrit të Madh”. Në një intervistë ekskluzive, Tymoshenko mohoi sugjerimet se presidenti rus është “i çmendur”....
Lajme

Gjendet varrezë masive pranë Kievit pas tërheqjes së rusëve

Një zyrtar ukrainas tha se një varr masiv që përmban dhjetëra trupa civilësh është gjetur në fshatin Buzova pranë Kievit, pasi forcat ruse u tërhoqën nga zonat në veri të kryeqytetit. Taras Didych, kreu i komunitetit Dmytrivka që përfshin Buzovën, tha se trupat u gjetën në një gropë pranë një...
Lajme

Ish-drejtori i CIA-s: Ukraina mund ta mposhtë Rusinë

Lufta në Ukrainë është në një moment kyç, që mund të jetë edhe i rrezikshëm për këtë vend, thotë ish-drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) në SHBA, David Petraeus. Duke folur për Radion Evropa e Lirë, gjenerali i pensionuar amerikan thotë se është e rëndësishme që aleatët e NATO-s,...
Lajme

BE ndërmerr këtë veprim urgjent kundër Rusisë

BE-ja ka dënuar në termat më të ashpër të mundshëm mizoritë e raportuara në Bucha dhe po përgatit sanksione të mëtejshme kundër Rusisë, si një çështje urgjente. Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE-së, në një deklaratë në emër të bllokut, tha: “Bashkimi Evropian dënon në termat më...
Lajme

Lavrov thotë se është bërë përparim në bisedimet me Ukrainën

Ministri i Jashtëm i Rusisë ka thënë se ishte bërë njëfarë përparimi në bisedimet me Ukrainën në fillim të kësaj jave. Ai tha se Moska po përgatit përgjigjen e saj ndaj propozimeve të Ukrainës të paraqitura në diskutimet në Stamboll, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv. Duke folur në një konferencë pas...
Lajme

Përfundojnë bisedimet Rusi-Ukrainë

Takimi mes negociatorëve rusë dhe ukrainas ka përfunduar, ka thënë Turqia. Ekipet u takuan në Stamboll për të provuar të bien dakord për një armëpushim dhe një fund të konfliktit në Ukrainë. Roman Abramovich ishte i pranishëm në bisedime, por jo zyrtarisht pjesë e ekipeve negociatore....
Lajme

Njeriu i Putinit: E kemi arritur qëllimin kryesor në Ukrainë

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se “qëllimi kryesor” i Moskës në Ukrainë ishte “çlirimi” i rajonit të Donbasit, një shenjë se Moska mund të kalojë në objektiva më të kufizuara pasi u përball me rezistencën e ashpër të Ukrainës në muajin e parë të luftës, shkruan The Guardian....
Lajme

Ukrainasi publikon video, nga ballkoni godet me raketë tankun rus

Gazetari ukrainas Illia Ponomarenko, ka publikuar një video ku tanku rus goditet me raketë nga ballkoni i një ndërtese në Mariupol. Nga pamjet shihet se si një ukrainas shkrep raketën nga ballkoni i ndërtesës dhe godet tankun rus që ishte në lëvizje, raporton Gazeta Express. Qyteti Mariupol është njëri nga...
1 2 3 4 5 15
Page 3 of 15