archiveUkraina

Lajme

Çfarë do të thotë “mobilizimi i pjesshëm” i Rusisë?

Presidenti rus Vladimir Putin shpalli një “mobilizim të pjesshëm” të mërkurën herët pas shtatë muajve të luftës në Ukrainë nga e cila kanë humbur jetën një numër i konsiderueshëm i forcave të Moskës. Në një fjalim të regjistruar para kombit, Putin tha se mobilizimi do të fillojë menjëherë për të...
Lajme

Kërcënimet bërthamore të Putinit, Biden i adresohet globit: Karta e OKB’së është sulmuar, territoret nuk merren me forcë

Presidenti i SHBA’së, Joe Biden, në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB’së, e cila po zhvillohet në New York, ka folur për luftën e paprovokuar të Rusisë në Ukrainë. Ai u është kundërpërgjigjur edhe kërcënimeve bërthamore të Putinit dhe njoftimit të tij se kishte nënshkruar një urdhër...
Lajme

Zelensky: Bota nuk do ta lejojë Rusinë t’i përdorë armët bërthamore

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ftoi pasditen e sotme Perëndimit të mos ‘shantazhohet’ nga deklaratat e Vladimir Putinit. Më herët gjatë ditës, Putin konfirmoi se Rusia do ‘të mobilizojë pjesërisht’ rezervistët dhe bëri komente të papërshtatshme për armët bërthamore. Në përgjigjje ndaj këtyre deklarateve, Zelensky tha për të përditshmen gjermane...
Lajme

Volodymyr Zelensky jep një lajm të mirë për botën

Ukraina ka thënë se ka rimarrë më shumë se 1.000 kilometra katrorë të territorit në zonat jugore dhe lindore në javën e fundit. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë që më shumë se 30 vendbanime janë “çliruar” në rajonin e Harkivit. Ukraina ka nisur së fundi një kundërofensivë për të...
Lajme

“Kemi lajme të mira”, Zelensky u drejtohet popullit me videomesazh

Me tone më pozitive iu drejtua ukrainasve presidenti, Volodymyr Zelensky, në videomesazhin e tij të fundit. “Kemi lajme të mira”, tha ai, teksa njoftoi çlirimin e disa territoreve të pushtuara nga Rusia. Për ditë me radhë kanë qarkulluar zëra për përparim të mundshëm të forcave të Kievit në rajonin lindor...
Lajme

Zelenskyy: Rusët do t’i ndjekim deri në kufi

“Ky proces nuk do të jetë shumë i shpejtë”, tha Oleksiy Arestovych, këshilltar i kreut të Zyrës së presidentit të Ukrainës, në një deklaratë të postuar në Telegram, “por do të përfundojë me vendosjen e flamurit ukrainas mbi të gjithë vendbanimet e Ukrainës”. “Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë thyer...
1 2 3 4 15
Page 2 of 15