archiveUÇK

Lajme

Lajm i hidhur: Vdes në moshë të re ish luftëtari i UÇK-së

Ka ndërruar jetë në moshë të re profesori dhe veterani i UÇK-së, Burhan Kalisi. Sipas njoftimit varrimi i të ndjerit bëhet pas namazit të Ikendisë në varrezat e fshatit Seqishtë të Hanit të Elezit. Njoftimi nga familjarët: Ju njoftojë se ka ndrruar Jetë Prof. Burhan Kalisi , djali (Musli Kalisit)....
Lajme

Haradinaj: Kam vrarë ushtarë serbë sa herë që kam pasur rastin

Përfaqësuesi i veteranëve të UÇK-së, Nasim Haradinaj, ka thënë se nuk i frikësohet Gjykatës Speciale dhe se e pranon publikisht që ka vrarë ushtarë serbë. Në emisionin Frontal, Haradinaj është shprehur i revoltuar për krijimin e një Gjykate që trajton njëanshëm krimet e luftës. Ai thotë se nuk frikësohet nga...
Lajme

Sylejman Selimin dërgon letër nga burgu për krijimin e ushtrisë

Ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi ka shkruar një letër, dërguar “Indeksonline”, me rastin e miratimit të projektligjeve që i hapin rrugë krijimit të ushtrisë së Kosovës. Me këtë rast, ai ka uruar gjithë pjesëtarët e FSK-së për këtë arritje të Republikës. “Unë si Komandant i UÇK-së, i TMK-se dhe i...
Lajme

Vdes veterani i luftës së UÇK-së, Skënder Krasniqi – Plaku

Komuna e Malisheves ka njoftuar se ka ndërruar jetë veterani i luftës së UÇK-së, Skënder Krasniqi, i njohur si “Plaku”. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një postimi ka shprehur ngushëllimet me rastin e vdekjes së tij. Sipas Haradinajt, Krasniqi ishte një luftëtar i gatshëm për sakrificë dhe shembulli i...
Lajme

Thaçi: I am very proud që e kam udhëheq UÇK-në

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se ndjehet shumë krenar që ka udhëhequr me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, kur është pyetur se a frikësohet nga Gjykata Speciale. “Unë tash e tri dekada ballafaqohem me Serbinë. I am very proud (jam shumë krenar) që e kam udhëheq UÇK-në”, ka thënë...
1 6 7 8
Page 8 of 8