archiveUÇK

Lajme

Zëdhënësi i PDK’së: Albin Kurti i ligë, Thaçit e Veselit s’iu referohet si themelues të UÇK’së por individë që duhet të dalin para drejtësisë

Zëdhënësi i PDK’së, Avni Bytyci ka thënë se Kurti e VV’ja janë të ligë, Thaçit e Veselit s’iu referohen si ‘themelues të UÇK’së’ por ‘individë’ që duhet të dalin para drejtësisë, shrkuan gazeta Metro. Bytyçi thotë se është ligësi nga ana e Vetëvendosjes, kur i referohen Presidentit Hashim Thaçi e...
Lajme

Vjen reagimi i parë i Hashim Thaçit pas akuzes nga Specialja

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka dorëzuar dje aktakuzë ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli. Aktakuza pretendon se Thaçi dhe Veseli dyshohen se janë përgjegjës për vrasjen e 100 personave. Ndërsa sot, presidenti Hashim Thaçi ka reaguar për herë të parë pas këtij njoftimi. Para pak...
Lajme

“Kjo çka po ndodh në Kosovë, është e pazakontë”

Sipas analistëve perëndimorë, akuzat e bëra publike kundër Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, vetëm pak ditë para takimit në Shtëpinë e Bardhë, nuk ishte rastësore. Analisti amerikan, Daniel Serwer i Universitetit Johns Hopkins dhe profesori i Universitetit të Gracit në Austri, Florian Bieber, thonë se kjo situatë krijon paqartësi për...
Lajme

Aida Dërguti: Ti UÇK më jep nder, më jep emrin shqiptar

Ish-nënkryetarja e Kuvendit, Aida Dërguti, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe Kadri Veselit. Dërguti ka përshtatur poezinë e Naim Frashërit – “Ti Shqipëri më jep nder”, duke e bërë “Ti UÇK…”. Kujtojmë se Dërguti, e cila ka qenë luftëtare në UÇK, tashmë nuk është aktive...
Lajme

Fisnik Ismaili: Mos ma lodhni both*n me logo të UÇK’së sot

Ish deputeti Fisnik Ismaili ka reaguar pas aktakuzave të Gjykatës Speciale ndaj Hashim Thaçit e Kadri Veselit. Ai ka reaguar ndaj atyre që sot dolën në mbrojtje të UÇK-se, duke thënë se po përqeshet për shkak të disa komandantave. Postimi: Mos ma lodhni bothën me logo të UÇK-së sot. Ku...
Lajme

Molliqaj: UÇK’ja nuk mund të gjykohet

Ka reaguar në rrjetin e tij social në Facebook edhe kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj në lidhje me akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit nga Prokuroria Speciale. Ai ka thënë se” UÇK-ja është vetë arsyeja e ekzistencës së këtij shteti, prandaj si e tillë ajo nuk mund të gjykohet. Ata që...
1 2 3 4 5 8
Page 3 of 8