archiveUÇK

Lajme

Shqipëria e çon në Këshill të Evropës rezolutën kundër pretendimeve të Dick Martyt për UÇK-në

Kuvendi i Shqipërisë i përcolli zyrtarisht sot Këshillit të Evropës Rezolutën “Mbi pa bazueshmërinë e pretendimeve për trafikimin e paligjshëm të organeve njerëzore në Kosovë dhe Shqipëri”. Kuvendi i Shqipërisë i përcolli zyrtarisht Këshillit të Evropës Rezolutën “Mbi pa bazueshmërinë e pretendimeve për trafikimin e paligjshëm të organeve njerëzore në...
Lajme

Rama përplaset me PD-në: Ju ia ngulët thikën Hashim Thaçit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ishte i ashpër ndaj PD-së në lidhje me qëndrimet e tyre ndaj rezolutës kundër raportit të Dick Martyt si edhe ndaj rezolutës kundër gjenocidit në Srebrenicë. Rama tha se Shqipëria nuk mund të bëhet gazi i botës për shkak “të foltores dhe gojores” duke iu...
Lajme

Vdes ish-ushtari i UÇK-së

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Isuf Qetaj nga fshati Trubohovc i Komunës së Istogut ka vdekur. Lajmin e ka bërë të ditur ish-komandanti i Koshares, Rrustem Berisha nëpërmjet një postimi në profilin e vet në “Facebook”. Selimi për komandantin e FSK-së: Sot pushteti e ka shkarkuar një patriot...
Lajme

Vdes luftëtari i UÇK-së

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për vdekjen e bashkëluftëtarit të tij nga fshati Grabanicë e Klinës, Jahë Baleci. Ai tha se Jahën e njohu në frontet e luftës, teksa për të thotë se ishte burrë i fjalës e i zoti kundër armikut, që nuk ju nda luftës deri...
Lajme

Vdes ish ushtari i UÇK’së

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Halmi Aliu, nga Tërballuqi i Vushtrrisë. I ndjeri ka punuar edhe si zyrtar policor në Policinë e Kosovës. Kurse, lajmin për vdekjen e tij e ka dhënë asamblisti i VV-së në këtë komunë, Nasuf Aliu. “Ish ushtar i UÇK-s, një shërbyes shembull...
Lajme

Kurti “befason” me fjalet për UÇK-në

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur edhe për temën e hapjes së arkivave të shtetit, duke thënë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës(UÇK), ka qenë ushtria më transparente që ka njohur rajoni ndonjëherë. Sipas tij, ka mjaft dokumentar e libra që janë tregojnë gjithçka për luftën e UÇK-së “Nuk ka...
1 2 3 11
Page 1 of 11