archiveTrusti

Lajme

Mësohet koha kur do të shqyrtohet projektligji i Trustit në kuvend

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka thënë se Projektligji për tërheqjen e mjeteve nga Trusti Pensional nuk është miratuar shkaku i kundërshtimeve të kryeministrit Albin Kurti, raporton Ekonomia Online. E nëse ky Projektligj nuk kalon këtë herë, Krasniqi ka paralajmëruar sërish inicim në sesionin vjeshtor. Për...
Lajme

Këta persona mund ti marrin kursimet në Trust para pensionimit

Para moshës së pensionimit, nëse kontribuuesi bëhet përfitues i Pensionit Invalidor, ai/ajo mund të aplikojë për tërheqje të kursimeve. Pensioni invalidor nga Administrata Pensionale pranë MPMS, aprovohet për kohëzgjatje një, tri dhe pesëvjeçare. Bazuar në kohëzgjatjen e këtyre pensioneve dhe në lartësinë e bilancit të kursimeve, FKPK aprovon tërheqje të...
Lajme

Lekaj pas dështimit të votimit të Trustit: Qeveri zoti ju vraftë

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, ka reaguar pasi projektligji për tërheqjen e Trustit nuk kaloi në lexim të parë. Ai në një postim në Facebook ka shkruar: QEVERI, ZOTI IU VRAFTË!. Ndryshe, sot kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, bëri me dije se pro këtij projektligji kanë votuar 44 deputetë, 57...
Lajme

S’ka Trust: Vetëvendosje rrëzon vullnetin e qytetarëve

Kuvendi i Kosovës ka dështuar që ta miratojë në lexim të parë Projektligjin për tërheqjen e kursimeve nga Trusti. Kryeparlamentari Glauk Konjufca, i cili vetë votoi kundër, bëri me dije se pro këtij projektligji kanë votuar 44 deputetë, 57 kundër dhe një ka abstenuar. Në sallë ishin të pranishëm 102...
Biznes

“Mos të filozofojmë shumë, të votohet pro Trustit”

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri thotë që marrëveshjet e nënshkruara në mbledhjen e dy qeverive të mos mbesin vetëm në letër. Përmes një postimi në “Facebook”, Tahiri i bën thirrje mazhorancës të votojë Trustin, transmeton Klankosova.tv. Sipas tij, tërheqja e parave nga Trusti do të zbuste vështirësitë...
Biznes

Prapaskenat: Kështu pritet të kalojë në Kuvend Trusti!

Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit sipas të gjitha gjasave pritet të votohet në Kuvend përgjatë javës tjetër, raporton Gazeta Blic. Gazeta Blic nga burime brenda Kuvendit të Kosovës kanë theksuar se sipas të gjitha gjasave të hënën në Kryesi do të vendoset që Trusti të...
Lajme

Safet Gërxhaliu për tërheqjen e Trustit: Fyti është vëllai i detit

Vendim për t’u përshëndetur. Ky është gjykimi i Safet Gërxhaliut për ekzekutimin e ndihmës prej 100 euro për 220 mijë punëtorët e sektorit privat, por edhe pakon 100 milionëshe në përgjithësi. Megjithatë ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, ka thënë se ky vendim vetëm zbut problemet e qytetarëve. “Nuk është...
1 2 3 9
Page 1 of 9