archiveTregti

Biznes

Mediat ndërkombëtare: Kosova godet Serbinë me taksën prej 100%

Mediumi britanik BBC ka raportuar për taksën prej 100 për qind që ka vendosur Kosova ndaj importit të prodhimeve serbe dhe ato nga Bosnja e Hercegovina, duke e konsideruar si një goditje ndaj Serbisë. BBC shkrimin e ndërlidh me dështimin e Kosovës për t’u anëtarësuar në INTERPOL. “Tensionet mes dy...
Biznes

Gjermania kampione në suficit tregtar, SHBA në deficit

Në parashikimet e Institutit të ekspertëve gjermanë në ekonomi (IFO) për vitin 2018, thuhet se Gjermania do të ketë për shkak të eksportit të lartë edhe sivjet një suficit vjetor prej rreth 299 miliardë dollarë dhe kështu për herë të tretë radhazi do të jetë kampione e botës në suficit....
Biznes

Gjermania kritikon politikën e sanksioneve tregtare të Trumpit

Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Heiko Maas, ka kritikuar ashpër presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, për imponimin e papritur dhe të njëanshëm të sanksioneve kundër partnerëve tregtarë si Turqia, Kina dhe Rusia. Duke folur në Konferencën vjetore të Ambasadorëve në Berlin, ministri Maas u...