archiveTërmeti

Lajme

LAJMI I FUNDIT: Tërmet i fortë në Zvicër

Një tërmet prej 4.7 shkallësh të Rihterit ka goditur pasdite Zvicrën, përkatësisht rajonin e Bazelit, ka njoftuar Shërbimi Sizmologjik Zviceran. Lëkundjet u ndjenë në një pjesë të madhe të Zvicrës frëngjishfolëse. Epiqendra e tërmetit, 4.7 e shkallës Rihter, ishte në Mulhouse (F), njofton gazeta zvicerane nê shqip Le Canton27.ch, përcjell...
Lajme

Tërmet i fuqishëm, 6.2 të shkallës Rihter

Një tërmet me magnitudë paraprake 6.2 të shkallës Rihter lëkundi mëngjesin e kësaj të hëne ishullin e Kretës, në Greqi. Tërmeti ra në orën 09:17 me orën lokale. Lëkundjet sizmike e kishin epiqendrën 10 kilometra nga Ano Arhanes dhe 20 kilometra nga Irakleion. Thellësia e valëve sizmike ishte 2 kilometra....
Lajme

Tërmet i fuqishëm në Australi, shemben disa ndërtesa

Një tërmet tronditës me magnitutë 6.0 rihter ka tronditur juglindjen e Australisë, duke përfshirë qytetin e Melburnit. Tërmeti ndodhi ditën e sotme rreth orës 09:15 në Mansfield, jo shumë larg kryeqytetit të shtetit Victorian. Pamjet në mediat sociale treguan dëme në disa ndërtesa, por nuk raportohet për të lënduar menjëherë....
Lajme

Lëkundjet e tërmetit në Shqipëri, ja sa ishte magnituda

Lëkundje tërmeti janë ndjerë rreth orës 16:04 në vendin tonë. Sipas EMSC, tërmeti ishte me magnitudë 3,9 të shkallës Rihter ndërsa epiqendra ishte 24 km në verilindje të Tiranës. Lëkundjet e ditës së sotme përkojnë me tërmetin e dy viteve më parë që tronditi vendin në të njëjtën datë dhe...
Lajme

Pamje dramatike nga termeti në Kroaci

Kroacia Qendrore është goditur nga një termet. Zagrebi “u trondit” për 20 sekonda dhe epiqendra ishte në Banja. Epiqendra ishte afër Petrinjas dhe shkalla e tërmetit ishte 6,2 ballë të Rihterit, raporton Shërbimi Sizmologjik i Republikës së Kroacisë, transmet IndeksOnline Skenat e para nga Petrinja janë vërtet dramatike, ka shumë...
1 2 3 4
Page 1 of 4