archiveTermeti ne Shqiperi

Lajme

Termet në Shqipëri

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, një tërmet me magnitudë 3.9 është regjistruar në Korçë. Nisur nga të dhënat, të bëra publike prej Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja është regjistruar në orën 04.23. Mësohet se epiqendra ka qenë 10 kilometër në Jugperëndim të Vithkuqit, në një thellësi 17 kilometër....
Lajme

Grushte dhe shkelma për ndihmat e tërmetit, në Korçë

Ndarja e disa pakove me ndihma për tërmetin në fshatin Qafzezë të Korçës ka degjeneruar në zënka verballe dhe grushte mes banorëve të zonës dhe kryeplakut. Disa prej banorëve i kanë kërkuar llogari kryeplakut se përse nuk ka përfshirë edhe emrat e tyre në listën e personave që do të...
Lajme

Tërmeti prej 4.8 shkallë të Rihterit godet Durrësin

Një lëkundje tërmeti u ndje pak pas mesnatës së sotme, në vendin tonë, në orën 00:14. Të dhënat e para flasin për një tërmet me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter dhe me epiqendër në fshatin Shetaj të Durrësit. Ndryshe, tërmeti i para disa ditëve që ndodhi në Shqipëri la të...
Lajme

Arkitekti kosovar: Mënyra si janë realizu ndërtimet në Durrës, numri i të vdekurve mund do ta prekte 4 shifrorin

Një ditë pas tërmetit tragjik, një grup profesionistësh e inxhinierë nga Kosova u nisën drejt Durrësit e Tiranës, për të ndihmuar në përcaktimin e dëmeve strukturore të godinave të këtyre qyteteve. Në gjithë këtë organizim ndërveproi edhe ministria e Arsimit e Shqipërise me kërkese për ekzaminim te 42 shkollave fillore...
Lajme

Kjo është shuma që do i kushtojë Shqipërisë nga dëmet e tërmetit

Inxhinieri shqiptar Arben Meçe ka folur rreth dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. Ai gjatë mbledhjes së Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, ka folur edhe për përgjegjësitë e qeverisë për t’iu dalë në ndihmë personave të prekur nga tërmeti. “Zoti kryeministër përgatituni për një dëm mbi 500...
Lajme

Të tjera lëkundje tërmeti në Shqipëri

Rreth orës 21:55 të tjera lëkundje tërmeti janë ndjerë në Shqipëri. Raportohet se lëkundjet kanë qenë me epiqendër në Hamallaj të Durrës. Ndërsa 4.5 ballë i Shkallës rihter. Këto paslëkundje vazhdojnë që prej ditës së martë kur Shqipëria u godit nga një tërmet 6.4 ballë që solli edhe 51 viktima./Express...
Lajme

Përfundojnë operacionet e një pjesë të trupave të FSK-së në Shqipëri

Me urdhër nga Shtabi i Përgjithshëm i FSK-së, kontigjenti i përbërë nga njësit e Kërkim- Shpëtimit, Kompania për Operacione Civile, Mjekësisë, Policisë Ushtarake dhe ajo e Komunikimit, në mbrëmje kanë përfunduar operacionet në mbështetje të autoriteteve të Republikës së Shqipërisë për menaxhimin e situatës së krijuar nga tërmetet në Shqipëri....
1 2 3
Page 1 of 3