archiveTaksa për produktet nga Serbia dhe Bosnja

Lajme

Pas taksës 100 për qind, Qeveria shton edhe tri masa të reja për Serbinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi sot se ka informacione që Kosova po përgatitë edhe tri masa të reja ndaj Serbisë. Vuçiq ka thënë se nuk e dinë saktë se për çfarë bëhet fjalë mirëpo shteti serb kësaj here do të kundërpërgjigjet.Këshilltari i kryeministrit Haradinaj, Avni Arifi e ka konfirmuar...
Biznes

Bie importi nga Serbia e Bosnja, rritet ai nga Rusia

Masa mbrojtëse 100 për qind, u është vendosur produkteve të Serbisë e Bosnjës, por import i madh po bëhet nga shteti aleat i tyre Rusia. Sasia e mallit të importuar nga Rusia është duke shënuar rritje nga 4 deri në 10 milionë euro çdo vit, raporton KTV. Në vitin e...
Biznes

Serbia humb 500 milionë euro nga taksa 100 për qind

Humbjet që i shkaktohen Serbisë dhe Bosnja e Hercegovinës karshi taksës së vendosur për produktet e këtyre shteteve nga Republika e Kosovës, sipas disa të dhënave tregojnë se eksporti i Serbisë është 17 miliardë euro, nga të cilat brenda vitit 500 milionë euro përfundojnë në Kosovë. Vendimi i Qeverisë së...
Biznes

Prodhuesit kosovarë shpresojnë në mos heqjen e taksës 100%

Janë bëri disa ditë që kur Qeveria e Kosovës ka vënë taksën 100% ndaj prodhimeve të Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës. Vendimi në fjalë, ka ngjallur shumë reagime nga palë të shumta, duke mos përjashtuar as përfaqësuesit e organizatave të ndryshme ndërkombëtare. Megjithatë, ata që iu gëzuan më së shumti...
Lajme

Ja sa miliona euro humbi Serbia nga taksa 100%

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnaniq assesi të pajtohet me taksën 100% qe Qeveria e Kosovës i ka vënë mallrave që vijnë nga shteti serb. Ajo cdo ditë ankohet për taksën, të cilën kërkon që Kosova ta heq urgjentisht, shkruajnë mediat serbe, transmeton Indeksonline. Brnabiq së fundmi ka treguar shifrën e...
Lajme

Taksa 100%, edhe Trump do të vepronte si Haradinaj: Kur shtetet sulmojnë pasurinë tonë, i detyroj që ta paguajnë shtrenjtë

Si Haradinaj do vepronte edhe Trump. Vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës 100 përqind ndaj produkteve serbe, ani pse u mirëpritë shumë mirë nga qytetarët e vendit, nga ndërkombëtarët s’mori mbështetje por u kërkua tërheqje. Këshilltarja e Kryeministrit të Kosovës, Meliza Haradinaj përmes një postimi në FB...
1 2 3 5
Page 1 of 5