archiveTaksa për produktet e Serbisë dhe Bosnjës

Lajme

Haradinaj: Taksa hiqet vetëm pas njohjes

Në një ceremoni të mbajtur në Prishtinë, Kryeministri i Kosovës i cili drejton AAK-në, ka mbledhur strukturat e partisë, anëtarët e bashkëpunëtorët për të shënuar këtë përvjetor. Kryeministri Haradinaj i ka bërë thirrje Serbisë që ta njoh shtetësinë e Kosovës, sepse siç tha ai, vetëm në këtë formë ata do...
Lajme

Limaj: Ka ardhur koha që të heqim taksën ndaj Serbisë

Taksa ndaj mallrave serbe është kryefjala e artikulimit politik në Kosovë. Ndërkombëtarët vijojnë të shtojnë presionin ndaj Prishtinës për ta detyruar atë të heq tarifën, që e konsiderojnë pengesën kryesore të dialogut Kosovë-Serbi. Qeveria dhe kryeministri Haradinaj nuk kanë ndryshuar qëndrim duke theksuar se kushti është njohja nga Serbia. Por...
Lajme

“Po, tash e suspendoj taksën, por kemi një kusht”

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj edhe njëherë ka folur për taksën 100% ndaj produkteve serbe dhe boshnjke. Ai në emisionin “Debat Plus” në RTV Dukagjini ka thënë se taksa mund të hiqet nëse na njeh Serbia. “Unë asnjëherë nuk kam thënë se nuk do të suspendohet taksa. Tash e suspendoj...
Lajme

Ismet Kryeziu i thotë Haradinajt: Nesër hiqe taksën!

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës Ismet Kryeziu, e konsideron më se të duhur për vendin pezullimin e taksës doganore ndaj Serbisë dhe Bosnjes e Hercegovinës. Kryeziu, ka thënë se Kryeministri Ramush Haradinaj duhet të pezullojë tarifën për mallrat që importohen nga shteti serb dhe ai boshnjak, dhe jo me...
Lajme

“Taksa 100 për qind është kthyer në favor të Serbisë”

Tash e katër muaj, Qeveria Haradinaj u ka vendosur taksë dy shteteve të cilat në vazhdimësi kanë lobuar kundër Kosovës, fillimisht kjo taksë ishte vetëm 10 për qind por më pas qeveria mori një tjetër vendim, që taksa për Serbinë dhe Bosnjën e Hercegovinën të bëhet 100 për qind. Kundër...
Lajme

Haradinaj thotë se taksa mund të pezullohet nëse SHBA e BE sjellin kontratë finale për njohje nga Serbia

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se nuk është kundër dialogut mes Kosovës e Serbisë, ndërsa ka bërë thirrje ndërmjetësuesve të Bashkimit Europian përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për takim me palët negociuese. Haradinaj ka apeluar që të mbahen takime dhe të arrihet një kontratë finale e cila nuk...
1 2 3 4 5 11
Page 3 of 11