archiveStudentët

Lajme

Lajm i mirë për studentët e Universitetit të Prishtinës

Paraqitja e provimeve do të bëhet pa pagesë për studentët e Universitetit të Prishtinës. Këtë e kanë bërë të ditur në një njoftim për media, Lëvizja Studentore për Barazi, “Studim, Kritikë, Veprim”. “Më 15 nëntor, SKV ka dorëzuar në MAShTI kërkesën për heqjen e pagesave për ata që paraqesin provimet...
Lajme

Njoftim me rëndësi për studentët e pranuar në konvikte

Qendra e Studentëve ka njoftuar se studentët të cilët janë pranuar në konvikte, mund t’i shkarkojnë fletëpagesat për strehim dhe ushqim Në njoftimin e QS-së bëhet e ditur se studentët mund t’i kryejnë pagesat në cilëndo bankë, në të gjitha qytetet e Kosovës. “Njoftohen të gjithë studentët të cilët janë...
Lajme

Këto janë kushtet që një student të banojë në konvikt?

Në një dhomë në konvikt pritet të qëndrojnë tre persona, ata duhet të jenë të vaksinuar. Të tilla punë po kryhen në njërin nga konviktet në kryeqytet. E gjithë hapësira e konviktit numër 6 në Qendrën e Studentëve po rinovohet pasi që së shpejti, do të vijnë studentë për të...
Lajme

Lajm i mirë për studentët, Universiteti i Prishtinës merr këtë vendim

Senati i Universitetit të Prishtinës, në mbledhjen e dytë të tyre për këtë vit akademik, ka vendosur në mënyrë unanime për uljen e kushtit për 10%, për kalueshmërinë e vitit 2019/20 transmeton Korrespodenti Parlamenti Studentor kishte pranuar qindra kërkesa nga studentët, që për shkak të rrethanave dhe pasojave të shkaktuara...
Lajme

Shpërthen zjarri te konviktet e studentëve

Qendra e Studentëve e Universitetit të Prishtinës përmes një komunikate për media ka njoftuar se zjarri që ka shpërthyer sot në këtë qendër është arritur të shuhet. QS njofton poashtu se gjatë këtij incidenti nuk ka pasur të lënduar e as dëme materiale. “Gjatë ditës së sotme në ora 14:00,...
Lajme

Rroga i ec edhe pse nuk e mban asnjë orë mësimi në fakultetin Ekonomik, kërkohet largimi i tij nga studentët

Organizata “Demokracia Studentore” ka kërkuar nga rektorati që t’i largojë nga puna të gjithë ata profesorë që marrin paga rregullisht mirëpo nuk mbajnë orë mësimore. Sipas kësaj organizate njëra nga këta profesor është edhe i pari i LDK’së Isa Mustafa, shkruan Gazeta Metro. Në komunikatën e lëshuar nga Demokracioa Studentore thuhet...
Interesante

Studentët e FSHMN-së protestojnë para MASHT-it

Një grup studentësh që nga mëngjesi i sotëm janë duke protestuar para objektit të Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT). Siç mëson lajmi.net studentët e degës së biokimisë të fakultetit të Shkencave Matematikore-Natyrore (FSHMN) janë duke protestuar për moskrijimin e kushteve nga MASHT-i për organizimin e moduleve shtesë për...
Lajme

Sfidat me të cilat përballen studentët

Studentët në Kosovë kanë nisur vitin e ri akademik. Ata për Radion Evropa e Lirë tregojnë sfidat me të cilat po përballen. Në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” këtë vit janë pranuar 8,411 studentë të rinj në 13 fakultete. blob:https://www.evropaelire.org/d59d5266-e3ca-421e-869a-6f0132d837a5...
Lajme

Fillon viti i ri akademik

Sot në kampusin para Bibliotekës Kombëtare, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon Ditën e Orientimit për Studentët e Rinj. Po ashtu gjate ditës se sotme dhe Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan do te organizoj pritjen e studentëve të rinj. UP për herë të parë do të organizojë një pritje të...