archiveSiri

Lajme

Siria dikur ka strehuar refugjatë nga Evropa

Pritja e refugjatëve evropianë gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore nga ana e shteteve të Lindjes së Mesme, përfshirë Sirinë, është një ndër faktet e harruara të historisë, shkruan Anadolu Agency (AA). Civilë nga Evropa Lindore dhe Ballkani migruan përmes Mesdheut dhe Turqisë në drejtim të shteteve të Lindjes...
Lajme

Turqia rritë praninë ushtarake në Siri pas tërheqjes së amerikanëve

Turqia ka dërguar përforcime ushtarake në kufi me Sirinë, vetëm disa ditë pasi Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, vendosi tërheqjen e gjitha trupave amerikane nga Siria. Agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu, tha se përforcimet përfshijnë trupat tokësore, tanke dhe mjete tjera ushtarake. Ndërkohë, brenda Sirisë, luftëtarët e opozitës...
Lajme

Vritet edhe një komandant shqiptar në Siri

Një komandant i lartë me prejardhje shqiptare, i të ashtuquajturit ‘Shtet Islamik’, është vrarë gjatë një përleshje me Forcat Demokratike Siriane (SDF), të mbështetura nga ShBA. Siç njofton mediumi arab AMN, ‘Abu Usama Al-Albani’ u vra gjatë përleshjes afër qytetit Hajin, në pjesën juglindore të Deir Ezzor’it, transmeton gazetametro.net. Komandanti...
Lajme

Vëllai e vret motrën “për nder” dhe e incizon vrasjen e saj

Pamjet në të cilat shihet ekzekutimi i një vajze siriane nga vëllai i saj kanë shkaktuar trishtim dhe reagime të shumta. Sidoqoftë, kjo formë e krimit është mjaft e zakonshme në Siri. Vrasësi është anëtar i Ushtrisë së Lirë Siriane, e cila e ka policinë dhe gjykatat e veta, prandaj...
Lajme

1 muaj paraburgim për kosovarin që shkoi për të luftuar në Siri

Gjykata Themelore në Prishtinë ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit M.D për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale “Organizimi dhe pjesëmarrja në grup terrorist” dhe “Bashkimi apo pjesëmarrja në ushtrinë ose policinë e huaj, në...
Lajme

Rusisë i ka dalë nga dora kontrolli komandues ushtarak në Siri

Rusia e ka përforcuar propagandën e vet shumë në mungesë të kontrollit komandues ushtarak. Me këtë veprim, ajo e mbulon paaftësinë e saj ushtarake aty ku është e përfshirë operativisht. Një burim i sigurt ndërkombëtar që vepron në Kosovë (i njohur për redaksinë), ka thënë se lidhur me faktin që...