archiveShqipëria

Lajme

Sulmohet Konsullata e Nderit e Shqipërisë në Ukrainë

Është sulmuar Konsullata e Nderit e Republikës së Shqipërisë në Ukrainë. Kjo konsullatë ndodhet në qytetin e Kharkovit dhe sulmi ka ndodhur gjatë ditës së djeshme, përcjell Klankosova.tv. Lajmin për sulmin ndaj saj, e ka konfirmuar vet konsullata përmes në postimi në rrjetin social, Facebook. “Në orën 23:15, Konsullata e...
Lajme

Rusia shpall Shqipërinë vend jomiqësor, Putini firmos dekretin

Qeveria e Federatës Ruse ka miratuar të hënën një listë të shteteve dhe territoreve të huaja që kryejnë veprime armiqësore kundër Rusisë, kompanive dhe qytetarëve të saj, sipas agjencisë ruse, TASS. Lista e vendeve të konsideruara armiqësore përfshin Shqipërinë, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë, shtetet e BE-së, Mbretërinë e Bashkuar...
Lajme

Shqipëria prezanton sanksionet ndaj Rusisë

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka njoftoi sot vendimin e qeverisë shqiptare për t’ju bashkuar sanksioneve individuale për ngrirjen e aseteve te individëve duke nisur me Presidentin rus, Vladimir Putin. Të tjerët janë Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, anëtarët e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të...
Lajme

Shqipëria e kënaqur për marrëveshjen e arritur rreth targave

Ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka mirëpritur marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave. Ajo në një postim në Facebook ka shkruar se vazhdimi i dialogut është e vetmja mënyrë për të ecur përpara. “Shqipëria mirëpret marrëveshjen e arritur sot në Bruksel...
Lajme

Pas Kosovës, edhe Shqipëria shënon shifra shqetësuese me Covid-19

Në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid Janë kryer 1534 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 319 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:...
1 2 3 5
Page 1 of 5