archiveShendeti

Shëndeti

Këto sëmundje shkaktohet nga hamburgeri

Një hamburger me një lëng mund të jetë joshëse për një drekë të shpejtë ose një darkë të rastësishme dhe ju mund të gjeni një “fast-food” thuajse në çdo cep të rrugës. Pavarësisht se sa të shijshëm janë hamburgerët mund t’iu shëndoshin dhe kanë efekte të tjera në shëndetin tuaj....
Shëndeti

Shenjat e para të infarktit dhe ndihma e parë

Rekomandime dhe ndihma e parë Simptomat e para të një sulmi në zemër duhet të jenë të njohura për të gjithë, pasi është shumë e rëndësishme t’i jepet ndihma e parë pacientit dhe menjëherë të telefononi mjekun ose ambulancën. Sa më shpejt të vijë mjeku ose një ambulancë dhe sa...
Shëndeti

Çfarë temperature duhet të ketë frigoriferi që të mos dëmtohen ushqimet

Nëse thuajse çdo javë largoni ushqime të cilat prishen, atëherë fajtor është frigoriferi. Gjysma prej nesh nuk e dimë temperaturën optimale të cilën duhet ta mbajë frigoriferi në mënyrë që të sigurohet se produktet që gjenden brenda të mos dëmtohen më herët sesa që duhet, transmeton Telegrafi. Organizata bamirëse për...
Shëndeti

3 rregulla ushqimore që duhet të zbatojë kush vuan nga anemia

Keni bërë analizat dhe ju ka dalë hematokriti i ulët? Me shumë mundësi keni anemi! 3 rregulla ushqimore që duhet të zbatojë kush vuan nga anemia! 1) mundohuni të shtoni konsumin e mishit të viçit 2-3 herë në javë. 2) vaktet e legumeve thjerrëzat, fasulet, qiqrat është mirë t’i shoqëroni...
Shëndeti

Përse turshitë nuk janë të mira për organizmin

Turshitë bëjnë ushqimin tuaj më të shijshëm. Është e vështirë të imagjinohet një kuzhinë pa turshi, veçanërisht në Kosovë. Por a e dini se ekziston një anë e errët e turshive? Shumica e turshive zakonisht bëhen me shumë vaj, erëza dhe kripë, pavarësisht nga përbërësi kryesor si karrota, panxhari, amla...
Shëndeti

E pabesushme: Mësoni se si ndikon vitamina C në shëndetin e zemrës

Vitamina C është e njohur për rëndësinë që ka në shëndetin e njeriut në përgjithësi. Më poshtë u rendisim disa nga efektet që kjo vitaminë ka për zemrën: Parandalon sëmundjet e enëve të gjakut të zemrës duke i rritur nivelet natyrale të glutationit, i cili i mbron arteret e zemrës...
Shëndeti

Ja pse duhet të pimë një gotë qumësht çdo mëngjes

A duhet të pimë qumësht në mëngjes? Kjo është një nga pyetjet më të mëdha që ka shqetësuar dhe përplasur për shumë kohë shkencëtarët me njëri-tjetrin. Por përfundimi del se një gotë qumësht çdo mëngjes i bën mjaft mirë organizmit tonë. Ja të mirat që na sjell një gotë qumësht...
Shëndeti

Ky është medikamenti që po ua shton rrezikun e sulmit në zemër në 50%

Të gjithëve na është thënë të marrim aspirinë për lehtësim dhimbjeje dhe simptoma të tjera. Por a e dini se një 40.000 njerëz të raportuar vdesin çdo vit nga përdorimi i ilaçeve kundër dhimbjes si aspirina? “Llogaritjet konservative vlerësojnë se rreth 107,000 pacientë janë hospitalizuar çdo vit për komplikime jo-steroidale...
Shëndeti

Personat të cilët përdorin paracetamol duhet urgjent ta lexojnë këtë

Paracetamoli është qetësuesi i dhimbjeve më i njohur në botë dhe është në dispozicion në shumë kombinime. Përdoret për të ulur temperaturën dhe për të lehtësuar simptomat e ftohjes dhe gripit. Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm, sepse një studim i ri tregon se konsumimi i tepërt i paracetamolit mund...
Shëndeti

Mos i hidhni lëkurat e mandarinave, ja përse mund t’i përdorni

Mandarina është një ndër frutat më të përhapur këtë sezon në vendin tonë. Ky frut është i mbushur me vlera ushqyese që e bëjnë organizmin të jetë më i shëndetshëm. Por jo vetëm brendësia, edhe lëkura e mandarinave është mjaft e dobishme. Nëse ju i ruani, me to mund të...
1 2 3 6
Page 1 of 6