archiveSHBA

Lajme

Zbërthehet letra e presidentit amerikan: Këto janë 5 pikat për Kosovën!

Publicisti dhe njohësi i zhvillimeve politike në vend, Shkelzen Gashi ka komentuar letrën që presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Trump ia ka dërguar presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.Gashi në një shënim në Facebook ka thënë se kjo letër i ka pesë pika për Kosovën, raporton Gazeta Blic.Shënimi i...
Lajme

Kapiteni i FSK-së nderohet me dy çmime në shkollën ushtarake në SHBA

Pjesëtari i FSK-së, kapiten Bujar Ferizi, shef i Qendrës se Operacioneve në Forcën e Sigurisë së Kosovës, i cili ka përfunduar me sukses trajnimin „Kursi i kapitenëve për mbrojtje kimike“, në shkollën e Mbrojtjes Kimike- Atomike dhe Biologjike (MKAB) në Fort Leonard Wood, në shtetin Missouri, Shtetet e Bashkuara të...
Lajme

Vuçiq thotë se Kosova dhe Amerika deshën ta vrasin politikisht Serbinë me krijimin e ushtrisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për media pas ndryshimit të misionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në ushtri të vendit. Ai në konferencën e jashtëzakonshme që kishte filluar në ora 20:00 ka thënë se shqiptarët dhe amerikanët si sponzorizues të krijimit të ushtrisë...
Lajme

SHBA, rezolutë kundër Princit saudit

Senati i Shteteve të Bashkuara votoi një rezolutë për të ndaluar ndihmën ushtarake ndaj Arabisë Saudite për luftën në Jemen, si dhe bëri përgjegjës Princin saudit të kurorës, Muhamed Bin Selman për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi. Kjo është hera e parë në histori që një prej Dhomave të Kongresit...
Lajme

SHBA rikonfirmon mbështetjen menjëherë pas votimit për Ushtrinë e Kosovës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka rikonfirmuar mbështetjen e SHBA’ve për transformimin e FSK’së në Ushtri, menjëherë pas votimit të tri projektligjeve për transforminin e FSK’së në Ushtri. Në një deklaratë drejtuar mediave ambasada i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës për të vazhduar bashkërenditjen e...
Lajme

Veseli merr mbështetje pa rezervë nga amerikanët

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë t’i japin mbështetje Republikës së Kosovës në të gjitha fushat. Kryeparlamentari Kadri Veseli derisa po e vijon vizitën në Uashington mori përkrahje të pa rezervë për formimin e ushtrisë së Kosovës nga senatori Ron Johnson dhe nga kongresmeni Robert Aderholt. Nëe takime të ndara që...
Lajme

Prishtina bëhet Amerikë

Flamuj të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë vendosur sot në çdo cep të Prishtinës. Në sheshet por edhe në rrugët e kryeqytetit tashmë janë vendosur flamujt e aleatit më të madh të Kosovës. Flamujt janë vendosur me urdhër të Qeverisë. https://www.facebook.com/IndeksonlineOfficial/videos/273016326736071/?t=0 Nga komuna bëhet e ditur se ata i...
Lajme

Fuqia e një “Humvee”, bisha që tash e posedon Ushtria e Kosovës

Kosovës i janë dhuruar 24 automjete ushtarake të llojit “Humvee” nga SHBA-ja. Automjetet kanë arritur në Kosovës në mbrëmjen e para dy ditëve. Këto automjete janë përdorur për një kohë të gjatë nga ushtria amerikane në misione të ndryshme ushtarake, ku ka marrë pjesë, veçanërisht në Lindjen e Mesme. Megjithatë...
1 7 8 9 10 11 14
Page 9 of 14