archiveSHBA

Lajme

Vazhdon moti i keq në SHBA

Moti i keq me reshje të dendura dëbore dhe temperatura të ulëta në SHBA ka shkaktuar 5 viktima, 700 aksidente dhe qindra të plagosur gjatë kësaj fundjave. Moti i keq me reshje të dendura dëbore dhe temperatura të ulëta që ka përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka shkaktuar...
Lajme

SHBA pengon Kroacinë nga blerja e avionëve F-16 nga Izraeli

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) nuk kanë dhënë pëlqimin që Kroacia të blejë 12 avionë luftarakë F-16 nga Izraeli, raporton Anadolu Agency (AA). Edhe pse Kroacia më herët ka arritur marrëveshje me Izraelin, kërkesa e SHBA-së që teknologjia e saj të mos i shitet një shteti të tretë ka...
Lajme

Goditet OKB, SHBA-të dhe Izraeli dalin nga ‘UNESCO’

SHBA-të dhe Izraeli janë tërhequr nga organizata kulturore e OKB-së, ‘UNESCO’. Ky vendim erdhi pasi që kjo organizatë filloi të nxiste paragjykime anti-Izrael. Tërheqja është kryesisht procedurale por është një goditje e fuqishme për këtë organizatë. Administrata e Trump njoftoi në tetor të 2017-ës se po planifikon të largohet, njëlloj...
Lajme

Media serbe: E dimë pse në Kosovë gjendet avioni vëzhgues i SHBA- së

Komentuesi ushtarako- politik i Beogadri i njohur me qëndrimet e tij hegjemoniste serbe e proruse, Miroslav Lazanski ka thënë se dje në Prishtinë ka aterruar avioni vëzhgues amerikan “MC-12 Liberty”. Lazanski ka deklaruar për tv pink se avioni ka aerruar për t’i mbikëqyrur drejtimet alternative në kufirin e Kosovës me...
Lajme

Amerika kërëcnon Serbinë me sanksione

Vuçiç ende thotë se dëshiron të mbajë neutralitetin e tij, por kjo është një rrenë e Serbisë. Shtetet e Bashkuara nxit fuqimisht të gjithë partnerët për të shmangur transaksionet e mëdha të reja në lidhje me armët nga Rusia, duke përfshirë edhe ato sistemin anti-raketor S-400 ose SU-35. Transaksionet e...
Lajme

SHBA, tërheqje edhe nga Afganistani?

Pas planeve për tërheqje nga Siria, nga Uashingtoni mbërrijnë lajmet se trupat amerikane do të tërhiqen në një numër të konsiderueshëm edhe nga Afganistani. Raportimet në mediat amerikane tregojnë se më shume se gjysma e 14 mijë trupave që ndodhen atje mund të largohen brenda disa muajve. “Nëse je taleban,...
Lajme

3.5 miliardë dollarë marrëveshje me Turqinë

Departamenti i Shtetit ka njoftuar Kongresin për një marrëveshje të mundshme për të shitur sistemet e mbrojtjes së ajrit dhe të raketave ‘Patriot’ në Turqi, tha një zyrtar i SHBA, të mërkurën. Ai tha se marrëveshja ishte me vlerë 3.5 miliardë dollarë, raporton Al-Jazeera, përcjell arbresh.info. Korrikun e kaluar, Shtetet...
1 6 7 8 9 10 14
Page 8 of 14