archiveSHBA

Lajme

SHBA i hiq vizat për këtë shtet,mund të shkojnë me pasaportë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë hequr vizat për Kroacinë, tha sot kryeministri kroat Andrej Plenkoviq. Brenda pak ditësh, pas përgatitjeve teknike, qytetarët kroatë do të mund të udhëtojnë në SHBA vetëm me pasaportë, raportojnë mediat kroate, transmeton Gazeta Express. Plenkoviq tha se SHBA-ja e la jashtë Kroacinë nga...
Lajme

Njoftim me rëndësi nga SHBA pas situatës së krijuar në veri

Takimi që do të mbahet këtë javë, në mes të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, pas situatës së krijuar në veri të vendit, ka ngritur edhe një çështje tjetër diskutimi, nëse zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar, do të marrë pjesë në këtë takim Kjo, meqë...
Lajme

Tensione të larta Francë-SHBA, ja çfarë ndodhi

Mbetet i lartë tensioni diplomatik mes Francës dhe Shteteve të Bashkuara. Në një lëvizje të fortë Parisi tërhoqi mbrëmjen e së premtes ambasadorët nga Shtetet e Bashkuara dhe nga Australia. Ministria e jashtme franceze tha vendimi i jashtëzakonshëm vjen në një situatë të jashtëzakonshme. Shkak u bë marrëveshja tripalëshe e...
Lajme

Zv/presidentja e SHBA-së tregon çka bisedoi me Osmanin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar një bisedë telefonike me nënpresidenten amerikane, Kamala Harris, për çështjen e strehimit të qytetarëve afganë, të cilët kanë ikur nga talebanët. Për këtë takim ka shkruar edhe Harris, duke thënë se me Osmanin u pajtuan që t’i forcojnë marrëdhëniet mes dy vendeve. “Ishte...
Lajme

SHBA: Spekulimet për ndryshime kufijsh në Ballkan, kërcënim i panevojshëm për stabilitetin

Shtetet e Bashkuara mbeten të angazhuara në mbështetje të vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre të integrimit evropian dhe antarësimit në institucione kyçe evropiane dhe auroatlantike, thuhet në një deklaratë të zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, Ned Price. Në të, zëdhënësi nënvizon se Uashingtoni vazhdon të punojë me...
Lajme

​Miliona amerikanë pa energji elektrike nga i ftohti polar

Miliona amerikane vazhdojnë të jenë të privuar nga energjia pas një vale të ftohti që përfshiu pjesë të mëdha të SHBA-së dhe pritet të zgjasë deri në fundjavë. Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA (NWS) theksoi se më shumë se 100 milionë amerikanë në Midwest ishin prekur nga paralajmërimet e...
Lajme

Amerika me tri propozime për zgjidhjen e problemit Kosovë-Serbi

Është prezantuar një dokument i ri në Washington që përfshin tri zgjidhje të mundshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Ajo që bie në sy është “shkëmbimi i territoreve”, e cila mendohej si një ide tashmë e vdekur. Mediat serbe shkruajnë të mërkurën, se janë tri propozime mbi...
1 2 3 4 5 14
Page 3 of 14