archiveSHBA

Lajme

Ky pritet të jetë ambasadori i Kosovës në SHBA?

Diplomati Ilir Dugolli pritet të jetë ambasador i ri i Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tash që nga Washingtoni është larguar i ngarkuari me punë, vendi ka mbetur i zbrazët. Ilir Dugolli nuk është përgjigjur në pyetjet me shkrim të dërguara në adresë të tij, e as MPJ-ja....
Lajme

Biden në spital, president i SHBA-së përkohësisht bëhet…

“Ndihem mirë”, tha presidenti Joe Biden pasi rimori sërish funksionet e tij në vazhdën e një transferimi të përkohshëm të pushtetit tek zëvendësja e vet, Kamala Harris. Arsyeja përse Harris mori për pak kohë kompetencat e shefes së Shtëpisë së Bardhë, kontrollin e ushtrisë dhe arsenalit të armëve bërthamore, është...
Lajme

Amerika me një mesazh Kosovës, ja për çfarë bëhet fjalë

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese Gresa Caka – Nimani, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në ShBA. Ajo është takuar dje me zëvendësndihmës – Prokurorin e Përgjithshëm të ShBA-ve dhe Këshilltarin për çështje ndërkombëtare në Departamentin e Drejtësisë, Bruce C. Swartz, me të cilin diskutuan rreth gjyqësisë kushtetuese në Kosovë. Për...
Lajme

Konfirmohet: Ja kush është ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Jeffrey Hovenier është konfirmuar nga Senati, si Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, raporton Express. Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare të Senatit amerikan. “Jeffrey M. Hovenier nga Uashingtoni, Anëtar Karriere i Shërbimit të Jashtëm të Lartë, Kategoria e Ministrit-Konsulentit, do të jetë Ambasador i...
Lajme

E konfirmuar: Kosova ftohet nga SHBA në Samitin për Demokraci

Kosova do të marrë pjesë në Samitin e Demokracive të organizuara nga SHBA-ja. Siç mëson Kanal 10 ftesa për vendin tonë vjen pas serisë së takimeve që ditët e fundit ka zhvilluar në Uashington, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Raportimi fillestar për mosftesën kishte shkaktuar reagime të shumta të opozitës,...
Lajme

Ngjarjet në veri, SHBA ka një thirrje për palët

Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë se Shtetet e Bashkuara bëjnë thirrje për qetësi, pas zhvillimeve të sotme në veri të Kosovës. “Ne do të vazhdojmë të punojmë me Bashkimin Evropian dhe NATO-n për t’iu ndihmuar të gjitha palëve që të arrijnë përparim në normalizimin e marrëdhënieve dhe ulje të...
Lajme

SHBA në mbështetje të Kosovës: Është e drejtë e tyre të aplikojnë reciprocitetin

Zëvendësndihmës sekretari amerikan për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar në një audio-konferencë me gazetarë ka folur për situatën në Kosovë pas vendosjes së reciprociteti për targa me Serbinë. Escobar e ka quajtur sukses të madh arritjen e marrëveshjes së sotme në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë. “Është një...
Lajme

Marrëveshja e konfirmuar Kosovë-Serbi, reagon ambasadori i SHBA-së

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Anthony Godfrey, e ka quajtur lajm të shkëlqyer arritjen e marrëveshjes për targa në mes të Kosovës dhe Serbisë, shkruan Gazeta Express. Godfrey përmes një postimi në “Twitter”, ka thënë se gjithçka është e mundshme përmes dialogut serioz. “Lajm i shkëlqyer!...
Lajme

SHBA e vendosur: Sovraniteti i Kosovës është i pacenueshëm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot në takim të ngarkuarin me punë në Ambasadën e SHBA-ve në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe, me të cilin diskutuan për zhvillimet e fundit në vend pas vendimit për reciprocitet të targave me Serbinë. Presidentja Osmani ka deklaruar se Serbia po tenton ta destabilizojë...
1 2 3 4 14
Page 2 of 14