archiveSHBA

Lajme

Dita e Çlirimit të Kosovës, vjen urimi i Haradinajt

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka uruar për 12 qershorin, Ditën e Çlirimit të Kosovës. Ai ka thënë se 12 qershori i vitit 1999 shënon fillimin e hyrjes së forcave tokësre të NATO-s në Kosovë dhe fitorën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër forcave serbe. “12...
Lajme

Pas shfuqizimit të reciprocitetit, SHBA-ja me një kërkesë te re

Shtetet e Bashkuara të Amerikës thonë se mirëpresin vendimin e Qeverisë së Kosovës për të shfuqizuar masat e reciprocitetit ndaj Serbisë. Në një deklaratë dhënë për Radion Evropa e Lirë, ambasada amerikane në Prishtinë thotë se tani SHBA-ja pret rifillimin e dialogut me Serbinë, që çon në njohje të plotë....
Lajme

Fantastike/ ShBA furnizon FSK-në me pajisje të reja ushtarake

Bashkëpunimi i Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është gjithnjë e më shumë në rritje. Së fundi Amerika ka ndihmuar përsëri Forcën e Sigurisë së Kosovës me pajisje, edukim dhe trajnim. Së shpejti në Kosovë do të arrijnë pajisje të reja, që përmbushin nevojat e FSK-së, e që vargu...
Lajme

Pentagoni mohon tërheqjen e trupave amerikane nga Iraku

Media të shumta kanë raportojnë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës po planifikojnë të tërheqin forcat e saj nga Iraku. Një letër është publikuar nga mediat, ku shkruhej se trupat e ShBA-ve do të tërhiqen. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Gjeneral Mark Milley, e ka mohuar një gjë të tillë....
1 2 3 4 11
Page 2 of 11