archiveSHBA

Biznes

Kjo është paga mesatare e një shoferi të kamionit në Amerikë

Në Shtetet e Bashkuara do të ketë mungesë të afro 50 mijë kamionëve deri në fund të këtij viti, sipas një raporti të ri nga Shoqatat Amerikane të Kamioneve të Transportit (ATA). Kjo është nga një mungesë e 30,000 shoferëve vetëm dy vjet më parë, dhe 20,000 shoferë një dekadë...
Interesante

Duket si fabrikë nga jashtë, por shikojeni brenda këtë shtëpi

E thjeshtë nga jashtë, e bukur nga brenda – kjo është shtëpia e veçantë në Teksas të SHBA-së. Ajo mund të duket si një fabrikë, por definitivisht nuk është. Kjo është një shtëpi e madhe e zbukuruar mjaft mirë. E kompletuar me çdo gjë, prej mobilerive lëkure e deri tek...
Lajme

Shkon në 11 numri i të vrarë në Pitsburg

Në SHBA, një person që thërriste "të gjithë hebrenjtë duhet të vdesin" hyri me furi në sinagogën e Pitsburgut gjatë shërbesave të Shabatit të shtunën, duke qëlluar pa dallim dhe duke vrarë besimtarë. Zyrtarët thanë se 11 vetë u vranë brenda sinagogës Tree of Life. Byroja Federale e Hetimeve ka...
Lajme

Amerika, Kosovës: Keni kujdes!

Ambasada e Amerikës në Beograd ka reaguar duke dhënë edhe një përgjigje në pyetjen në lidhje me idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë që Prishtina dhe Beogradi të arrijnë marrëveshje të qëndrueshme të arritur drejtpërdrejtë mes tyre gjatë periudhës së negociatave....
Lajme

SHBA ka në fuqi një ligj që lejon “pushtimin e Holandës”

Gjatë Luftës së Vietnamit, një pilot i Vietnamit Jugor, vodhi nga amerikanët një helikopter “Chinook”, vetëm për të shpëtuar familjen dhe miqtë e tij. Rasti i vetëm i regjistruar në histori kur një kalorësi ka kapur anijet e armikut, ndodhi gjatë të ftohtit të jashtëzakonshëm të dimrit të vitit 1795,...
Lajme

Dy të vdekur nga uragani në SHBA

Dy persona, përfshirë një fëmijë kanë vdekur si pasojë e këtij Uragani. Ndonëse është dobësuar nga kategoria e katërt sa ka qenë në fillim, Majkëll është nisur drejt Karolinës. I konsideruar si një nga uraganet më të fuqishme në historinë e Shteteve të Bashkuara, Majkëll ka arritur në veriperëndim të...
1 11 12 13 14
Page 13 of 14