archiveSHBA

Lajme

Ushtria amerikane mund të humbasë një luftë me Rusinë ose Kinën

Ushtria e Shteteve të Bashkuara “ka humbur epërsinë” e saj dhe potencialisht mund të humbasë luftën kundër Rusisë ose Kinës, thuhet në një raport të një paneli dypartiak, të themeluar nga Kongresi amerikan. Raporti i Komisionit të Strategjisë Kombëtare të Mbrojtjes vlerëson se epërsia ushtarake e SHBA-së “është gërryer në...
Interesante

Shtatë arsyet pse rrugët në Gjermani janë më të mira se në SHBA

Gjermana njihet për “autobahn-et” e saj, apo rrugët e shpejtësisë së lartë, të quajtura në shqip si autostrada, linja që ekzistojnë që nga koha e Hitlerit e tutje Por, nëse do krahasonim Gjermaninë, me fuqinë më të madhe në botë, SHBA-të, atëherë sërish sipas ekspertëve Gjermania qëndron më mirë, mu...
Lajme

Kryeministri Haradinaj vjen me një urim të veçantë: “Më të mirët miq. Më të tmerrshmit armiq”

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka uruar marinësit amerikan për 243 vjetorin. Përmes një postimin në llogarinë e tij në Facebook, Haradinaj ka shkruar se më të mirët miq. Më të tmerrshmit armiq. “Urime 243-vjetori Marinsave Amerikanë. “Më të mirët miq. Më të tmerrshmit armiq!”, ka shkruar Haradinaj. Këtij urimi...
Lajme

Amerika ka një porosi për shtetet që ende nuk e kanë njohur Kosovën

Departamenti amerikan i shtetit ka dërguar një letër me të cilën kërkon mbështetje për Kosovën nga shtetet e Karaibeve. Në prag të vizitës së Ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq në Grenadë, të dielën e shkuar, shteteve Karaibe u ka mbërritur një “thirrje” nga departamenti amerikan i...
Interesante

Njihuni me burgun ‘ADX’, aty ku jetojnë më të këqijtë e botës

Dënimi i sigurisë maksimale në Florence, Kolorado, ADX, është burgu më i ruajtur në SHBA. Aty është vendosur Ramzi Yousef, i cili planifikoi të bombardonte Qendrën Tregtare Botërore në vitin 1993, dhe njëri nga komplotistët e 11 shtatorit - Zacarias Moussaoui, Theodore Kaczynski, i njohur si Unabomber dhe Richard Reid,...
Lajme

2400 fëmijë mes karvaneve të emigrantëve drejt SHBA-së

Ndërsa Presidenti Donald Trump bën deklarata të ashpra ndaj emigracionit, disa karvane emigrantësh po përpiqen t’i afrohen kufirit të Shteteve të Bashkuara. Në Meksikë ndodhet një pjesë e mirë e tyre. Sipas UNICEF-it, nga emigrantët që kanë hyrë deri më tani në Meksikë, 2400 janë fëmijë. Karvani i emigrantëve vazhdon...
Biznes

Kjo është paga mesatare e një shoferi të kamionit në Amerikë

Në Shtetet e Bashkuara do të ketë mungesë të afro 50 mijë kamionëve deri në fund të këtij viti, sipas një raporti të ri nga Shoqatat Amerikane të Kamioneve të Transportit (ATA). Kjo është nga një mungesë e 30,000 shoferëve vetëm dy vjet më parë, dhe 20,000 shoferë një dekadë...
Interesante

Duket si fabrikë nga jashtë, por shikojeni brenda këtë shtëpi

E thjeshtë nga jashtë, e bukur nga brenda – kjo është shtëpia e veçantë në Teksas të SHBA-së. Ajo mund të duket si një fabrikë, por definitivisht nuk është. Kjo është një shtëpi e madhe e zbukuruar mjaft mirë. E kompletuar me çdo gjë, prej mobilerive lëkure e deri tek...
1 10 11 12 13 14
Page 12 of 14