archiveSHBA

Lajme

Thaçi nga Amerika jep një lajm më rëndësi për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se është duke punuar në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për arritjen e një marrëveshjeje paqësore mes Kosovës dhe Serbisë, pas një takimi që pati me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Uashington. Thaçi, përmes një shkrimi të publikuar në...
Lajme

Reagimi të burgosur që shpallet i pafajshëm pas 25 vitesh në burg

Reagimi i një personi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i cili pas 25 vitesh shpallet i pafajshëm. Gjykata në Teksas mori vendim që të liroj pas 25 vitesh Daniel Villegas, i akuzuar për vrasje të dyfishtë, transmeton Indeksonline Në videon më poshtë ne mund të shohim momentin emocional kur...
Lajme

Kjo është Mirjeta, u lind në Kalivaç dhe u bë shkencëtare në Amerikë

Ajo është Mirjeta Pasha, pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim shkencor midis të tjerash, edhe në përmirësimin e skanerave (mamografi, x-rays etj) për të përmirësuar cilësinë e imazhit. Mirjeta Pasha ka lindur ne Kalivaç, aty është rritur dhe arsimuar, deri në moshën...
Lajme

Amerika deklarohet pas dështimit të Kosovës për anëtarësim në INTERPOL

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë është deklaruar në lidhje me dështimin e Kosovës për t’u anëtarësuar në Interpol. SHBA-ja thotë se Policia e Kosovës është institucion i integruar plotësisht dhe i aftë, që ka dëshmuar qartazi se ka ndihmuar në shpërbërjen e rrjeteve ndërkombëtare terroriste, të krimeve kibernetike, narkotikëve, armëve...
Lajme

Kryeministri në Bondsteel: SHBA, sinonim i sigurisë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot mori pjesë në ceremoninë e ndërrimit të komandës në kampin 'Bondsteel', nga Koloneli Nick Duchic tek Kolonel Roy Macaraeg. “ShBA, NATO, KFOR dhe ‘Bondsteel’ janë sinonime të paqes e sigurisë dhe do të jenë përherë të mirëpritura në vendin tonë”, ka shkruar Haradinaj në...
Interesante

Teknika që përdorin amerikanët për të notuar me milje pa u lodhur

Me fillimin e verës, pishinat në gjithë SHBA’në janë të hapura për notim rekreacional – por në marinë, rekrutët bëhen gati për trajnimin brutal nën ujë të njohur si Demolition/SEAL training, që do t’i shndërrojë disa prej tyre në ‘Navy SEALs’. Në SEALs, ku rekrutët e njësisë së elitës për...
Lajme

Shtëpia e Bardhë shqyrton ekstradimin e Gylenit, për ta qetësuar Erdoganin pas ndodhisë me gazetarin Khashoggit

Shtëpia e Bardhë është duke kërkuar mënyra për ta përzënë nga SHBA’ja armikun e presidentit turk, Rexhep Tayip Erdogan, gylenistin Fethullah Gulen, per ta qetësuar Turqinë pas vrasjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, bëjnë të ditur zyrtarë të lartë të SHBA’së, raporton Periskopi. Raportohet se zyrtarë të Administratës së Trumpit...
Lajme

Ky miliarder ka bërë një veprim që vështirë do ta bënin të tjerët

Një miliarder në SHBA, i cili prodhon verë, ka ofruar ndihmë për të prekurit nga zjarret e mëdha në Kaliforni. Howard Leight, ka marrë jahtin e tij superluksoz, i cili kushton plot 25 milionë dollarë, dhe përmes tij ka transportuar ndihma ushqimore dhe gjëra të tjera të nevojshme, për njerëzit...
1 9 10 11 12 13 14
Page 11 of 14