archiveSHBA

Lajme

Prishtina bëhet Amerikë

Flamuj të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë vendosur sot në çdo cep të Prishtinës. Në sheshet por edhe në rrugët e kryeqytetit tashmë janë vendosur flamujt e aleatit më të madh të Kosovës. Flamujt janë vendosur me urdhër të Qeverisë. https://www.facebook.com/IndeksonlineOfficial/videos/273016326736071/?t=0 Nga komuna bëhet e ditur se ata i...
Lajme

Fuqia e një “Humvee”, bisha që tash e posedon Ushtria e Kosovës

Kosovës i janë dhuruar 24 automjete ushtarake të llojit “Humvee” nga SHBA-ja. Automjetet kanë arritur në Kosovës në mbrëmjen e para dy ditëve. Këto automjete janë përdorur për një kohë të gjatë nga ushtria amerikane në misione të ndryshme ushtarake, ku ka marrë pjesë, veçanërisht në Lindjen e Mesme. Megjithatë...
Lajme

50 centimetra borë në këtë vend, raportohet për një të vdekur

Një stuhi e madhe e borës i ka goditur disa shtete në pjesën jug-lindore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Raportohet se stuhia tashmë e ka shkaktuar një viktimë, ndërsa mijëra shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike. Për shkak të kushteve atmosferike, Karolina Veriore e ka shpallur gjendjen emergjente.Thuhet se...
Lajme

“SHBA’të e konsiderojnë Kosovës si partner strategjik”

“SHBA-të e konsiderojnë Kosovës si partner strategjik”.  Ky është titulli që gazeta serbe “Danas” i dha një artikulli referuar burimeve diplomatike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në këtë artikull përmendet edhe vizita e fundit e presidentit Thaçi në SHBA, pjesëmarrja e tij në varrimin e ish-presidentit Bush, si dhe...
Lajme

SHBA i kthen Turqisë mozaikun e vjetër 2 mijë vjeçar

Në muzeun mozaik të Zeugmas në Gaziantep të Turqisë janë kthyer pjesët e humbura të mozaikut ‘Gipsy Girl’. Ky mozaik është i vjetër pothuajse 2 mijë vjet, këto u kthyen në Turqi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pjesët u larguan nga Turqia në vitet 1960 dhe u blenë nga...
Lajme

Kjo është porosia e fundit e Amerikës

Interesi i SHBA-ve është që dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit të përfundojë me një marrëveshje paqeje dhe të mos sjellë prapa konfliktin e viteve të 90-ta. Kështu tha sot kongresisti amerikan, Emanuel Cleaver, i cili shtoi se një marrëveshje paqeje, do të ishte shumë e rëndësishme për përspektivën euroatlantike të...
Lajme

Veseli: Ushtria e Kosovës me model amerikan

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, gjatë vizitës që po i bën ShBA-së në prag të vendimit për formimin e Ushtrisë së Kosovës, ka vizituar sot Gardën Kombëtare të Iowa-s, ku ka parë nga afër mënyrën e organizimit ushtarak dhe ka diskutuar me ta për...
Lajme

Këto janë mjetet ushtarake që SHBA do t’i dhurojë Kosovës

Me 14 dhjetor në Kuvendin e Kosovës pritet të votohet projekt-ligji që fillon transformimin FSK-në në Ushtri të armatosur. Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) publikisht kanë deklaruar pro të drejtës së Kosovës për të pasur Ushtri që do t’i jepte mundësi ta mbronte vetën në Ballkanin e tendosur. Kryeparlamentari...
Lajme

Varroset ish-presidenti amerikan, George H.W Bush

George H.W. Bush, i cili e formësoi historinë si presidenti i 41-të dhe patriarku i një familjeje që zuri Shtëpinë e Bardhë për dhjetëra vjet, u varrosë të enjten afër bibliotekës së tij presidenciale në College Station, Teksas. Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara vdiq më 30 nëntor në...
Lajme

Rrëzohen avionët e ushtrisë amerikane, vazhdojnë kërkimet për pilotët

Operacioni i kërkimit dhe shpëtimit është në proces në Japoni pas një incidenti që përfshin dy avionë të Korpusit të Marinës Amerikane. Avionët e përfshirë janë një KC-130 dhe një F / A-18 me seli në Iwakuni afër Hiroshimës dhe mbanin shtatë persona, thanë zyrtarët e marinsave. Një i mbijetuar...
Lajme

Thaçi arrin në SHBA, përcillet nga protokolli shtetëror

Presidenti Thaçi ka arritur në SHBA, ku do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe varrimin e ish-presidentit të ndjerë amerikan, George H.W. Bush. Për arritjen në SHBA, Thaçi ka njoftuar vetë në llogarinë e tij në Instagram. “Sapo kam arritur në SHBA, për të marrë pjesë në ceremoninë e...
Interesante

Babai rrah vajzën 7-javëshe, arsyeja shokon të gjithë

E rrahu egërsisht duke i shkaktuar vdekjen vajzës, e cila vetëm pak kohë kishte që kishte ardhur në jetë. 29-vjeçari Artem Eydelman, kishte mbetur vetëm me të bijën në shtëpinë e tyre në Florida, SHBA, pasi partnerja e tij Mariah Samon kishte ikur në punë. Vajza qante shumë dhe babai,...
1 8 9 10 11 12 14
Page 10 of 14